Konkurs dziennikarski „Bystrz@k 2017”

0
Ubiegłoroczny finał Bystrz@ka. Jak pracować z mikrofonem przed kamerą mówiła Alicja Waliszewska z Polsat News; fot. J. Jędrysik
Reklama

W czwartek 23 marca w III Liceum Ogólnokształcącym im. S. Wyspiańskiego w Tychach odbył się finał wojewódzkiego konkursu dziennikarskiego „Bystrz@k 2017” dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Na tegoroczną edycję konkursu napłynęło 26 zgłoszeń. Prace nadesłano w dwóch grupach wiekowych: szkoły gimnazjalne (11 prac) i szkoły ponadgimnazjalne (15 prac) w następujących kategoriach: gazeta szkolna, artykuł prasowy, materiał telewizyjny, fotoreportaż.

Oceną prac konkursowych dokonało jury w składzie: Alicja Waliszewska – redaktor telewizji Polsat News Katowice, Jarosław Jędrysik – redaktor naczelny tygodnika i portalu „Nowe Info” w Tychach oraz Dominik Gajda – fotoreporter, członek Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego. Po wnikliwej ocenie prac komisja postanowiła nagrodzić i wyróżnić prace następujących uczestników:

Kategoria: gazeta szkolna
1. Gimnazjum:
Miejsc nagrodzonych (I – III ) nie przyznano
Wyróżnienie specjalne: gazeta „Kleks” – Zespól Szkól Specjalnych nr 8 w Tychach
2. Szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce: gazeta „Brukowiec” z I Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie
Wyróżnienie: gazeta szkolna „Miejsce na tytuł” z III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie
Miejsca drugiego i trzeciego – nie przyznano.

Reklama

• Kategoria: artykuł prasowy
1. Gimnazjum:
I miejsce: Alicja Mańka z Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 4 w Rybniku, za artykuł: „Jak zacząć przygodę z rysowaniem?”
II miejsce: Wiktoria Dąbrowska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 11 w Bytomiu za artykuł: „Bez perspektyw czy ambicji?”
Miejsca III oraz wyróżnienia – nie przyznano.
2. Szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce: Paweł Mastalerz z Uniwersyteckiego III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach za artykuł: „Śląski Rockefeller – Karol Godula”.
II miejsce: Natalia Wrona z III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie za artykuł „Śmiertelna miłość”.
Miejsca III oraz wyróżnienia – nie przyznano.

Nagrodzeni autorzy będą mogli opublikować swoje teksty m.in. na łamach tygodnika „Nowe Info.

• Kategoria: materiał telewizyjny
1. Gimnazjum:
Wyróżnienie: dla Artura Krügera, Fabiana Chorążego, Roberta Nowakowskiego z Gimnazjum nr.8, im. Stanisława Ligonia w Rudzie Śląskiej.
Miejsc nagrodzonych (I – III ) nie przyznano.
2. Szkoły ponadgimnazjalne:
Wyróżnienie: dla Konrada Kasperka i Kacpra Pastuszki z III Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach za sondę: „Święto liczby Pi”.
Miejsc nagrodzonych (I – III ) nie przyznano

W kategorii: fotoreportaż nagród oraz wyróżnień nie przyznano z powodu braku spełnienia wymogów formalnych fotoreportażu w nadesłanej pracy. W tegorocznej edycji konkursu nie napłynęły prace w kategoriach: audycja radiowa oraz videoblog.

Podczas spotkania finałowego Jarosław Jędrysik, redaktor naczelny tygodnika „Nowe Info” docenił gazetę „Kleks” (ZSS nr 8 w Tychach) za szatę graficzną – spójną, przejrzystą i spontaniczną. Gazetę „Brukowiec” (I LO w Jaworznie) za bieżącą informację z życia szkoły oraz gazetę „Miejsce na tytuł” (III LO w Pszczynie) za próby „zabawy słowem” – m.in. eseje filozoficzne. Redaktor Jędrysik zachęcił szkolnych dziennikarzy do pisania o szkolnych sprawach, sukcesach oraz pasjach kolegów i koleżanek. Zwrócił uwagę na staranniejszy i oryginalniejszy dobór tytułów, opis zdjęć oraz o zadbanie o szatę graficzną gazetek.

Po wręczeniu nagród przez Anitę Iskierkę, dyrektor III LO w Tychach oraz Edytę Kaszycę, organizatorkę konkursu, nauczyciela edukacji medialnej, juror Alicja Waliszewska z Polsat News przeprowadziła warsztaty na temat pracy z mikrofonem i kamerą. Anita Iskierka wyraziła nadzieję, że w kolejnej edycji konkursu napłynie więcej prac w kategoriach multimedialnych.

Organizatorem konkursu i fundatorem nagród jest: III Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach. Patroni medialni konkursu: Regionalny Ośrodek Metodyczno–Edukacyjny Metis, tygodnik Nowe Info, Twoje Tychy oraz audycja młodzieżowa „Czas na nas” – Polskie Radio Katowice.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here