Konkurs na mural rozstrzygnięty

0
Projekt Daniela Kalińskiego (Chazme 718) z Warszawy; źródło: MCK Tychy
Reklama

Na elewacji przy wejściu do Szkoły Podstawowej nr 22 w Tychach pojawi się mural nawiązujący do twórczości patrona placówki – malarza Rafała Pomorskiego. Ma być gotowy pod koniec września. Rozstrzygnięto właśnie konkurs na opracowanie projektu graficznego malowidła. Oceniono 15 prac artystów z całej Polski. Zwycięzcą został Daniel Kaliński (Chazme 718) z Warszawy.

Konkurs przeznaczony był dla wszystkich pełnoletnich praktyków sztuki muralu. Jury konkursowe oceniało nadesłane prace pod kątem wymogów określonych w regulaminie konkursu, ale również ogólnych cech projektu, takich jak: estetyka wizualna, oryginalność, pomysłowość oraz poziom artystyczny pracy.

Miejskie Centrum Kultury w Tychach nie określiło zakresu tematycznego muralu, pozostawiając swobodę doboru tematyki artyście. Ważne, aby projekt był spójny z otoczeniem, w jakim powstanie dzieło. Treści przedstawione na muralu miały być odpowiednie dla osób niepełnoletnich. Mile widziane było, aby projekt odnosił się do patrona szkoły – Rafała Pomorskiego i jego twórczości artystycznej lub historii Tychów.

Rafał Pomorski to twórca nowego kierunku w malarstwie – pejzażu przemysłowego. Śląski industrialny pejzaż, uporządkowany, pełen ładu i harmonii, proste geometryczne formy rodem z kubistycznej wizji świata. W swoich motywach pejzażowych często nawiązywał do tematów śląskich. Jego malarstwo to bogactwo faktur i postkubistycznych rozwiązań, w których przeważa precyzyjna, geometryczna konstrukcja.

Łącznie wpłynęło aż 20 projektów (5 z nich nie spełniło wymogów formalnych, przez co ocenie zostało poddanych 15). Choć wybór nie był prosty, jury w składzie: Michał Kubieniec (kulturoznawca, kurator Street Art Festival w Katowicach), Anna Syska (historyczka i popularyzatorka architektury, Miejski Konserwator Zabytków w Tychach), dr Patryk Oczko (historyk sztuki, kierownik Działu Urbanistyki, Architektury i Sztuk Wizualnych Muzeum Miejskiego w Tychach), Magdalena Łuka (magister sztuki, naczelnik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Tychy) oraz Aldona Iwaniuk (dyrektor Szkoły Podstawowej nr 22 w Tychach) przyznało nagrodę w wysokości 5 tys. zł brutto Danielowi Kalińskiemu (Chazme 718) z Warszawy.

Reklama

W uzasadnieniu decyzji czytamy: „Projekt przedstawiony przez Daniela Kalińskiego prezentuje wysoki poziom artystyczny. Autor w zaproponowanej pracy nawiązuje do twórczości Rafała Pomorskiego. Doświadczenie laureata gwarantuje należyty poziom realizacji muralu. Projekt posiada potencjał edukacyjny. Praca stonowana kolorystycznie, modernistyczna w formie, geometryczna, nawiązuje do otoczenia„.

Źródło: MCK Tychy

To kolejny mural w przestrzeni miejskiej Tychów. W ubiegłym roku powstało malowidło przedstawiające Zofię Nałkowską autorstwa duetu Czary-Mury (Marta Piróg i Marek Grela), a później kolorowe obrazy blisko 30 artystów wypełniły dwa tunele przy DK1.

(J)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here