Kontrolowanie rzek. Nadzór nad stanem ekologicznym i chemicznym

0
fot. ZB
Reklama

Prawo wodne narzuca obowiązek badania i oceny jakości wód powierzchniowych. Ochrona w tym zakresie należy do kompetencji właściwego organu inspekcji ochrony środowiska.

Jak informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (gios.gov.pl), celem badania wód jest dostarczenie wiedzy o stanie ekologicznym i chemicznym rzek Polski. Wiedza ta jest niezbędna do gospodarowania wodami w dorzeczach, w tym do ich ochrony przed eutrofizacją (czyli nadmiernym wzbogacaniem się w substancje odżywcze) i zanieczyszczeniami powstałymi w wyniku działalności gospodarczej człowieka.

Wyróżniamy cztery rodzaje monitoringu wód w rzekach. Chodzi o monitoring diagnostyczny (umożliwia ocenę ogólnego stanu wód powierzchniowych w obrębie każdej zlewni na obszarze dorzecza), operacyjny (służy określaniu stanu tych części wód, w przypadku których uznano, że istnieje ryzyko, iż cele środowiskowe wyznaczone dla tych wód nie zostaną osiągnięte), badawczy (wyniki wykorzystywane są m.in. do określenia skutków przypadkowego zanieczyszczenia), obszarów chronionych (uzupełnia monitoring diagnostyczny i operacyjny) .

(pp)

Reklama
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj