Konwencja PiS: Tychy to miasto zabetonowane układami [aktualizacja]

1
Uczestnicy konwencji PiS w Tychach, 14.10.2018r.; fot. ZB

Konwencja PiS: Tychy to miasto zabetonowane układami [aktulizacja]. Dzisiaj (14.10) w Tychach odbyła się konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Padły na niej słowa, że Tychy to miasto zabetonowane układami i tylko PiS odważył się wystawić tu kandydatkę (Anitę Skapczyk) do walki z obecnym włodarzem o urząd prezydenta. Na konwencję zaproszono przedstawicieli Stowarzyszenia Tychy Naszą Małą Ojczyzną. Wyznaczono sobie cel: Anita Skapczyk prezydentem Tychów, PiS ma wprowadzić do 25-osobowej Rady Miasta Tychy 10 radnych, a STNMO – 5.

Dzisiejsza konwencja odbyła się w sali restauracji „U Przewoźnika”. Prowadzącym był de facto Grzegorz Tobiszowski, lider PiS w regionie, sekretarz stanu (wiceminister) w Ministerstwie Energii. Krytycznie ocenił sytuację w Tychach. Stwierdził, że w sensie skutków sprawowania władzy powstała tu specyficzna skała, którą uważa się za nie do ruszenia i trudno w mieście prowadzić kampanię, ale skała ta, zdaniem lidera PiS, zaczyna mięknąć na co ma wpływ wynik sondażu wyborczego. O nienormalnej sytuacji w Tychach świadczy, zdaniem G. Tobiszowskiego, fakt, że nikt poza PiS nie odważył się zmierzyć z obecnym prezydentem, tak jakby pod rządami tego prezydenta Tychy były anielskim miastem, a anielskie – jak można było usłyszeć – nie są. Przebywanie w opozycji wobec tyskiej władzy jest, zdaniem G. Tobiszowskiego, wyjątkowo trudne i wiązało się nawet z groźbą utraty pracy (w tym kontekście podziękował Stowarzyszeniu Tychy Naszą Małą Ojczyzną, za wytrwałość w tym dziele, bo nawet w PiS nie wszyscy radni w opozycji wytrwali). Fakt, że o urząd prezydenta Tychów walczyć będzie tylko dwoje kandydatów G. Tobiszowski nazwał II turą wyborów już w I turze. Uznał, że obecnej tyskiej władzy trzeba dać szansę, by przegrała, bo „Tychy potrzebują nowego otwarcia wreszcie i nareszcie”.

Oceniając możliwości gospodarcze miasta wiceminister Grzegorz Tobiszowski, podkreślał, że Tychy mają olbrzymi potencjał, którego nie wykorzystują. Porównał miasto pod rządami obecnego prezydenta do luksusowego, szybkiego samochodu marki Bentley, który jedzie z prędkością zaledwie 60 km/h. Wiceminister Tobiszowski stwierdził, że Tychy nie dają obecnie należytego wkładu w rozwój województwa śląskiego, pytał retorycznie gdzie spotkamy drugie miasto z takim potencjałem jak Tychy, które obciąża mieszkańców tak dużymi opłatami np. za wodę i ścieki. Wspomniał też, że Tychy potrzebują obwodnicy i w tym kontekście dodał, że on, angażuje się w jej powstanie, a władze [Tychów] się wycofują.

Anita Skapczyk powtórzyła zaprezentowany wcześniej program. Stwierdziła, że miasto jest zabetonowane układami i wezwała do tego, by 21 października rozwalić ten beton i zbudować miasto od nowa. Przedstawiła też cel jaki ugrupowania opozycyjna chcą osiągnąć: Anita Skapczyk prezydentem Tychów, PiS zdobywa 10 miejsc w 25-osobowej Radzie Miasta, a Stowarzyszenie Tychy Naszą Małą Ojczyzną wprowadza 5 radnych.

Podczas konwencji zaprezentowano materiały wyborcze, m.in. wyświetlono film, na którym Witold Bańka, minister sportu i turystyki (był nieobecny na tyskiej konwencji, bo uczestniczy właśnie w posiedzeniu ministrów sportu krajów członkowskich Rady Europy, które zorganizowane zostało w Gruzji) udziela poparcia kandydatom PiS m.in. Anicie Skapczyk i Jakubowi Chełstowskiemu (który kandyduje do sejmiku samorządowego województwa śląskiego).

Zaprezentowano kandydatów na radnych PiS w Tychach, oraz na radnych sejmiku śląskiego. Z okręgu nr 2 (Tychy, Mysłowice, Katowice, powiat bieruńsko-lędziński, powiat pszczyński) z listy PiS do sejmiku startują: obecny tyski radny Jakub Chełstowski, Piotr Czarnynoga, Przemysław Wydra, Grzegorz Gaża, Urszula Sewielska, Róża Mróz, Beata Grobel, Bogusława Fedorowska.

Wymóg wygrania wyborów w województwie śląskim G. Tobiszowski uzasadniał koniecznością bezkonfliktowego wprowadzenia rządowego programu dla Śląska. „Nie może być tak, że będzie spór na poziomie samorządu i rządu” – mówił lider PiS.

Na konwencji w Tychach byli m.in. posłanka Bożena Borys-Szopa, Janusz Freitag, kandydat PiS na burmistrza Lędzin (15.10.2018 o godz. 14.30 w sali KWK „Ziemowit” odbędzie się tam konwencja z udziałem wicepremier Beaty Szydło), Tomasz Papaj, kandydat na urząd prezydenta Mysłowic.

(pp)

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz