Korekta rozkładu jazdy pociągów

0
10 marca Koleje Śląskie zmieniają rozkład jazdy pociągów; fot. ZB
Reklama

Korekta rozkładu jazdy pociągów. Jutro (10 marca) wejdzie w życie pierwsza w tym roku korekta rozkładu jazdy Kolei Śląskich. Spowodowały ją prace remontowo-modernizacyjne prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Drobne zmiany w godzinach odjazdów poszczególnych pociągów mogą zajść również na liniach nieobjętych remontami. Kolejna korekta rozkładu jazdy będzie wprowadzona 9 czerwca.

Jak informuje nas Magdalena Iwańska, rzecznik prasowa Kolei Śląskich, z największą liczbą utrudnień będą się musieli liczyć pasażerowie korzystający z linii biegnącej w kierunku Rybnika. W pierwszej kolejności nastąpi wstrzymanie ruchu w dniach 14-15 marca w godzinach nocnych na odcinku Leszczyny – Rybnik. Następnie, od 18 marca do 18 kwietnia, zamknięty będzie odcinek Mikołów – Leszczyny. Pomiędzy tymi stacjami uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza, czyli jeździć tam będą autobusy. Od 23 kwietnia do 28 maja nieprzejezdny będzie odcinek Rydułtowy – Sumina. Pociągi Kolei Śląskich pojadą w tym czasie drogą okrężną przez Jejkowice, a na odcinku Górki Śląskie – Rybnik transport będzie realizowany przez autobusy zastępcze. W pojedynczych dniach w okresie maja i kwietnia zastępcza komunikacja autobusowa zostanie wprowadzona na odcinku Rybnik – Racibórz oraz Rybnik – Rybnik Towarowy.

Zmiany nastąpią także m.in. na linii Rybnik – Pszczyna – Czechowice-Dziedzice – Bielsko-Biała. W tym wypadku zastępcze autobusy będzie można spotkać na odcinku Pszczyna – Rybnik w okresie od 11 do 15 maja.

Prace prowadzone remontowe bedą miały wpływ na kursowanie pociągu Kubalonka, który niedawno został wprowadzony jako nowość do rozkładu jazdy Kolei Śląskich, z myślą o turystycznych kursach z Gliwic do Wisły przez Knurów, Rybnik, Żory i Strumień. W dniach 25 i 26 maja pociąg ten będzie kursował z wykorzystaniem zastępczej komunikacji autobusowej na odcinku Leszczyny – Rybnik (pozostała część trasy w obu kierunkach będzie obsługiwana transportem kolejowym).

Reklama

Duże utrudnienia zapowiadane są na modernizowanym odcinku Częstochowa – Zawiercie. Autobusy komunikacji zastępczej będzie można spotkać również m.in. na odcinku Zebrzydowice – Cieszyn, przy czym w tym przypadku wstrzymanie ruchu nastąpi poza godzinami szczytowymi, tj. od godz. 8.20 do 15.00.

Ze względu na prace prowadzone pomiędzy Częstochową a Zawierciem, podobnie jak w okresie zimowym, tak i tym razem część pociągów będzie musiała kursować w skróconej relacji, kończąc kurs w Zawierciu zamiast w Częstochowie. Taka sytuacja będzie dotyczyć czterech pociągów w wybranych okresach maja i czerwca. W pojedynczych przypadkach, na tym odcinku, wprowadzona będzie zastępcza komunikacja autobusowa. Dotyczyć to będzie np. 26 maja pociągu numer 40644 (wyjazd z Gliwic o 22:11, przyjazd do Myszkowa o 23:45) oraz w nocy z 2 na 3 i 7 na 8 czerwca – wówczas zastępcza komunikacja autobusowa dotyczyć będzie ostatnich wieczornych i pierwszych porannych kursów. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, że część pociągów będzie kursować objazdem przez Mirów, z pominięciem stacji Korwinów.

Aby maksymalnie zniwelować powstałe niedogodności, spółka Koleje Śląskie podjęła współpracę w zakresie dodatkowego honorowania jej biletów w pociągach Przewozów Regionalnych i PKP Intercity. Oznacza to, że na najbardziej newralgicznych odcinkach podróżni będą mogli korzystać z pociągów tych przewoźników na podstawie biletów KŚ.

W przypadku linii S1 taka możliwość będzie na odcinku Częstochowa – Zawiercie w pociągach PKP IC o numerach: 4116 (wyjazd z Zawiercia o 8:53, przyjazd do Częstochowy o 9:51), 1411 (wyjazd z Częstochowy o 8:33, przyjazd do Zawiercia o 9:26), 4110 (wyjazd z Zawiercia o 18:45, przyjazd do Częstochowy o 19:45), 1417 (wyjazd z Częstochowy o 18:26, przyjazd do Zawiercia o 19:19) w dni robocze w terminie od 27 maja do 7 czerwca. Z kolei w niedziele 26 maja i 2 czerwca podróżni na tym odcinku będą mogli korzystać z pociągów numer 4154 (wyjazd z Zawiercia o 18:45, przyjazd do Częstochowy o 19:45) i 1417 (wyjazd z Częstochowy o 18:26, przyjazd do Zawiercia o 19:19).

Na podobnych zasadach honorowanie biletów zostanie wprowadzone w pociągach Przewozów Regionalnych na odcinku Katowice – Rybnik – Wodzisław Śląski – Chałupki (w obu kierunkach) w terminach 18.03-18.04 oraz 11.05-27.05. W tym wypadku do dyspozycji podróżnych Kolei Śląskich są wszystkie pociągi Przewozów Regionalnych (i odwrotnie). Wzajemne honorowanie dotyczyć będzie wszystkich biletów na wspomnianym odcinku – zarówno okresowych, jak i jednorazowych.

W przypadku połączeń do Ustronia i Wisły nie zachodzą żadne istotne zmiany i całą trasę można będzie pokonać pociągiem. W porównaniu do poprzednich okresów zmniejszy się intensywność prac na linii S5 (Katowice – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń). W tym przypadku autobusy zastępcze będzie można spotkać jedynie przy kursach poza godzinami szczytu. Od 11 marca do 17 kwietnia taka sytuacja będzie miała miejsce w dni robocze w godzinach 8-14 na odcinku Węgierska Górka – Żywiec, natomiast w nocy z 15 na 16, 16 na 17,22 na 23 i 23 na 24 marca zastępcza komunikacja autobusowa wprowadzona będzie na odcinku Żywiec – Zwardoń.

Ważne zmiany nastąpią natomiast w przypadku kursowania pociągów Ornak do Zakopanego. Ze względu na prace modernizacyjno-remontowe prowadzone na odcinku Nowy Targ – Szaflary od 10 marca do 8 czerwca pociągi Kolei Śląskich nie będą dojeżdżać do stolicy polskich Tatr, kończąc swój kurs w Rabce-Zdroju. Na ten czas Ornak zmieni swoją nazwę handlową na Diablak, co stanowi nawiązanie do nazwy szczytu górskiego.

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj