Koronawirus znowu zmusił fabrykę Fiata do wydłużenia postoju

0
FCA Poland przed epidemią COVID-19_ fot. Dominik Gajda/REPORTER

Fabryka Fiat Chrysler Automobiles Poland w Tychach po raz kolejny zmuszona została przez sytuację wywołaną epidemią COVID-19 do przedłużenia zawieszenia produkcji samochodów. Dzisiaj (7 maja) najnowszy termin uruchomienia linii montażowych w tyskiej fabryce FCA przesunięto na 18 maja.

Komisja Zakładowa WZZ „Sierpień 80” FCA Poland SA poinformowała dzisiaj o najnowszym (z 7 maja) komunikacie dyrekcji fabryki Fiat Chrysler Automobiles Poland SA, który z powodu epidemii wywołanej przez  koronawirus SARS-CoV-2  znowu wydłuża okres tymczasowego zawieszenia działalności zakładu – tym razem od 11 maja do 17 maja 2020 r. Majowy komunikat był konieczny, bowiem z poprzedniego obwieszczenia dyrekcji FCA (z 29 kwietnia) wynikało, że produkcja wznowiona zostanie 11 maja, bowiem obowiązujące zawieszenie miało trwać od 4 maja do 10 maja.

Beata Dziekanowska, rzecznik prasowa FCA Poland SA, potwierdziła informacje o prolongacie zawieszenia produkcji do 17 maja 2020 r.

Dyrekcja spółki w wydanym komunikacie informuje, tak jak poprzednio, że w pierwszej kolejności będzie udzielała pracownikom zaległych urlopów wypoczynkowych, w następnej kolejności pracownikom „zostanie zaproponowana możliwość skorzystania z urlopu bieżącego lub innych zwolnień od pracy przewidzianych przepisami prawa”, dopiero w pozostałych przypadkach, jak czytamy, jeśli pracownik był gotów do wykonywania pracy, przysługiwać mu będzie wynagrodzenie za czas przestoju. W dniach zawieszenia działalności produkcyjnej pracował będzie wyłącznie niezbędny personel, wskazany przez bezpośrednich przełożonych – informuje komunikat dyrekcji FCA.

W zaistniałej sytuacji pandemicznej i makrogospodarczej (większość produkcji tyskiej fabryki jest eksportowana) trudno z całą pewnością powiedzieć kiedy ostatecznie nastąpi w Tychach wznowienie produkcję aut. Zakład początkowo miał stać jedynie 16 i 17 marca (by przeprowadzić w nim dezynfekcję). Plany te uległy zmianie. W konsekwencji wstrzymano produkcję najpierw do 27 marca, następnie do 10 kwietnia, później do 26 kwietnia, jeszcze później do 3 maja. Przedostatnim, jak dotąd, terminem był 10 maja. Teraz aktualny w tym względzie jest dzień 17 maja. Gdyby produkcja istotnie ruszyła 18 maja, to najprawdopodobniej i tak w ograniczonej skali.

(pp)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here