Ks. abp Wiktor Skworc złożył rezygnacje i poprosił o wyznaczenie biskupa koadiutora

0
Ks. abp Wiktor Skworc fot. ZB
Reklama

Ks. abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, złożył rezygnacje i poprosił o wyznaczenie biskupa koadiutora, czyli de facto swojego następcy. Decyzję tę podjął po przeprowadzonym przez Stolicę Apostolską dochodzeniu w celu zbadania sygnalizowanych zaniedbań wykorzystania seksualnego popełnionego wobec osób małoletnich przez dwóch podległych mu kapłanów.

Archidiecezja Katowicka opublikowała dzisiaj (9 lipca) komunikat Archidiecezji Krakowskiej dotyczący ks. abp Wiktora Skworca, obecnego metropolity katowickiego, a w latach 1998-2011 biskupa tarnowskiego. W komunikacie tym czytamy:

„Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie zgłoszenia dokonanego przez abp. Wiktora Skworca – przeprowadziła postępowanie w celu zbadania sygnalizowanych zaniedbań wykorzystania seksualnego popełnionego wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów tej diecezji.

Po zakończeniu powyższego dochodzenia i w związku ze swoimi wcześniejszymi oświadczeniami, abp Wiktor Skworc: złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski; złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski; zobowiązał się wesprzeć finansowo – z prywatnych środków – wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystania seksualnego; poprosił o wyznaczenie Arcybiskupa Koadiutora”.

Jak wyjaśnia katolicki portal niedziela.pl, biskup koadiutor, podobnie jak biskup pomocniczy, jest nominowany po to, aby pomagać biskupowi diecezjalnemu. Jego funkcja różni się jednak tym, że posiada prawo następstwa, czyli sukcesji, oraz ma specjalne kompetencje. Obejmie diecezję z chwilą sede vacante, czyli w momencie, gdy biskup diecezjalny (ordynariusz) ustąpi z urzędu, przejdzie na emeryturę lub umrze.

Reklama

(baz)

 

 

 

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here