Księża na kwarantannie

0
W kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piasku, fot. RB

Kwarantanną zostali objęci księża z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piasku koło Pszczyny. Na kwarantannie przebywa także proboszcz parafii św. Marcina w Ćwiklicach (gmina Pszczyna).

„Ze względu na kwarantannę, którą zostali objęci w piątek 31.07.2020 r. kapłani naszej parafii, a która potrwa prawdopodobnie do połowy tygodnia, Msze św. będą sprawowane przez kapłanów gości. Będzie ograniczona możliwość przystępowania do Sakramentu Spowiedzi. Kancelaria parafialna nie będzie czynna. W sprawach kancelaryjnych prosimy zwracać się drogą telefoniczną. Mamy nadzieję, że od drugiej połowy tygodnia miną wspomniane niedogodności. Prosimy o modlitwę” – podano 1 sierpnia na stronie parafii w Piasku (gmina Pszczyna).

Na kwarantannie przebywa także proboszcz parafii św. Marcina w Ćwiklicach koło Pszczyny. Jak napisał w liście do parafian (2.08), pozdrawia ich i prosi o modlitwę za wszystkich zarażonych koronawirusem, zwłaszcza wszystkich chorych parafian. Proboszcz, jak czytamy, nie miał żadnych objawów zakażenia, starał się przestrzegać zasad bezpieczeństwa.  „[…]Pomyślałem sobie, że dobrze byłoby zrobić badanie na obecność coronawirusa na własną rękę, ponieważ jako ksiądz spotykam się z tyloma osobami w różnych miejscach i sytuacjach. Zachęcony przykładem kolegi wykonałem badania i w czwartek późnym popołudniem otrzymałem wynik, niestety pozytywny. Natychmiast zgłosiłem fakt do sanepidu i zostałem wraz z najbliższymi pracownikami probostwa objęty kwarantanną. Poinformowałem jednocześnie wszystkie osoby, które mogły mieć ze mną dłuższy kontakt w małym pomieszczeniu”.

Zgodnie z poleceniem sanepidu kościół – jak zapewnia ksiądz – został w piątek zdezynfekowany przez firmę „Insekt” i może być dalej użytkowany. Msze św. odprawiają księża spoza parafii (nie kontaktując się z proboszczem).

„Od poniedziałku do środy zamówione msze św. będę odprawiał w kaplicy na probostwie, a wierni, którzy te intencje zamówili, mogą w tym samym czasie wziąć udział we mszy św. w innym kościele lub w sposób duchowy w domu. Od czwartku znowu w kościele. Wszystkie sprawy kancelaryjne załatwiamy telefonicznie” – informuje też ks. proboszcz Sylwester Suchoń.

Proboszcz przekazuje pozdrowienia i błogosławieństwo oraz życzenia opieki bożej dla całej parafii od ks. bpa Grzegorza Olszowskiego, który wyszedł już zwycięsko z pojedynku z wirusem. Jest prośba o modlitwę za innych pracowników kurii, a zwłaszcza za ks. bpa Marka Szkudło, który – jak czytamy – już 46. dzień jest na kwarantannie.

„Bardzo dziękuję wszystkim za zrozumienie sytuacji, w jakiej znaleźli się chorzy na covid 19. Miłe jest to, że wiele osób oferuje różnoraką pomoc, dzwoni, pyta o samopoczucie, zapewnia o nieustannej modlitwie, zwłaszcza różańcowej. Nie przestawajmy błagać Boga, by powstrzymał pandemię koronawirusa i wołajmy z ufnością za św. Pawłem: „Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam?!” – napisał ks. proboszcz z Ćwiklic na stronie parafii.

(t)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here