Księżna Daisy i jej siostra

0
Księżna Daisy von Pless (z lewej) i Shelagh Westminster, fot. pochodzi z okładki książki Barbary Borkowy "Siostry"
Reklama

Wyszły za mąż bogato, mieszkały w pięknych domach, przyjmowały znamienitych gości, podróżowały, korzystały z uciech życia. Były ozdobą salonów europejskich. Obie trafiły na mężów o trudnym charakterze. Obie przeżyły rozwody. Mowa o znanej księżnej Daisy i mało znanej jej siostrze Shelagh. Te dwie biografie poznajemy dzięki „Siostrom”, książce Barbary Borkowy, pisarki rodem z Krakowa, a mieszkającej w Londynie. Autorkę będzie można spotkać dziś, 29 września, o godz. 17.00 w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego. B. Borkowy wygłosi wykład pt. „Siostry: Daisy von Pless i Shelagh Westminster”.

Barbara Borkowy to historyk sztuki, pisarka i blogerka, która od ponad 30 lat mieszka w Londynie, gdzie prowadzi własną firmę badawczą BB Research Services. Przez wiele lat była pracownikiem projektu Lafayette’a, którego celem było skatalogowanie fotografii z odkrytego w 1987 roku archiwum Lafayette’a dla Victoria & Albert Muzeum oraz Narodowej Galerii Portretu.
To Barbara Borkowy właśnie wraz z Russellem Harrisem była współautorką wystaw „Daisy, księżna von Pless: Szczęśliwe Lata” oraz „Samochody wytwornego towarzystwa: Miodowe lata angielskich automobili 1902-1905”. Uczestniczyła w badaniach prowadzących do wystaw fotografii Madame Yevonde, Dorothy Wilding, Jamesa Abbe, Lafayette’a i Katryny Weed Barnes Ward w Narodowej Galerii Portretu w Londynie. Jest tłumaczką listów księżnej Daisy von Pless i jej pamiętników „Lepiej przemilczeć”.

Okładka książki "Siostry" Barbary Borkowy
Okładka książki „Siostry” Barbary Borkowy

Niedawno ukazała się książka „Siostry” (wydana przez Fundację Księżnej Daisy von Pless), będąca łączoną biografią sióstr Cornwallis-West – Marii Teresy (zwanej Daisy) i Constance Edwiny (Shelagh). Pierwsza była żoną księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha XV. Druga wyszła za mąż za bogatego księcia Bendora Westminstera. Autorka „Sióstr” wygłosi dziś wykład w Pszczynie. Będzie to spotkanie w ramach cyklu „Studium muzealne”. Warto się wybrać. Wstęp tylko złotówka.
(r)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj