Kto dostarczy Metropolii prąd? Chętnych nie brakuje, problem to cena?

0
fot. ZB

W ubiegłym tygodniu (9 sierpnia) zostały otwarte oferty w przetargu na wspólny zakup prawie 1 TWh energii elektrycznej na lata 2020 – 2021 dla grupy zakupowej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Zgłosiło się trzech kontrahentów. Trwa ocena ofert.

Grupa zakupowa GZM składa się teraz ze 113 podmiotów: gmin (również nienależących do Metropolii) i instytucji samorządowych. Grupa zamierza kupić na lata 2020 – 2021 prawie 1 TWh (terawatogodzinę) energii elektrycznej. Jak poinformowała nas Kamila Rożnowska, rzecznik prasowa GZM, w piątek 9 sierpnia w ramach ogłoszonego przetargu wpłynęły trzy oferty. Złożyli je: Energa-Obrót SA, Tauron Sprzedaż GZE sp. z.o.o. i PGE Obrót SA. Oferty te zostały przekazane do oceny komisji przetargowej. We wrześniu powinniśmy poznać decyzję komisji.

Jak się dowiadujemy średnia cena 1 MWh w przetargu na lata 2020-2021 wyniosła 330,79 zł netto. To o 4,92 zł mniej w porównaniu do średniej ceny uzyskanej w ubiegłorocznym przetargu (aktualnie obowiązująca w GZM średnia cena za 1MWh to 335,71 zł netto). Dla porównania: w przetargu z 2016 r. średnia cena dla wszystkich grup taryfowych wyniosła 207,52 zł netto.

– Obserwując sytuację na rynku energii, w szczególności rosnący od pewnego czasu trend cen dwutlenku węgla, cieszy nas to, że otrzymaliśmy niższe ceny niż w poprzednim przetargu – mówi Karolina Mucha-Kuś, dyrektor Departamentu Projektów i Inwestycji GZM. – W naszych analizach braliśmy pod uwagę również planowane wdrożenie rynku mocy, co także powinno mieć pozytywny wpływ na ceny energii, które w ostatnim czasie osiągnęły niespotykane dotąd wartości.

– W ubiegłym roku przetarg na wspólny zakup energii ogłaszany był dwa razy – przypomina rzecznik GZM. – Za pierwszym razem, planowana kwota na ten cel została przekroczona o ok. 65 mln zł. Postępowanie zostało unieważnione, a grupa zakupowa zdecydowała o skróceniu czasu obowiązywania umowy z dwóch lat, do roku. Jedno i drugie postępowanie dzielił niespełna miesiąc. W tym (tak krótkim) czasie średnia cena 1 MWh zdrożała o ok. 4 zł (z 331,97 zł netto do 335,71 zł netto).

(pp)

Drugi grupowy przetarg na zakup energii

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here