Kultura w Tychach w czasie epidemii. Teatr, muzeum, biblioteka, MCK tylko w sieci

0
Teatr Mały w Tychach, fot. ZB
Reklama

Obostrzenia wprowadzone z powodu epidemii koronawirusa spowodowały, że od prawie dwóch tygodni dla widzów i gości zamknięte są m.in. Teatr Mały, Muzeum Miejskie, Miejska Biblioteka Publiczna, Miejskie Centrum  Kultury. Placówki te swoją ofertę kulturalną przeniosły do Internetu.

Teatr Mały od 12 listopada rozpoczął publikację „Potopu”, czyli drugiej część „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Dostępna jest w formie ebooka. Jak informuje Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, materiał można znaleźć na kanale YouTube (Teatr Mały Tychy) oraz w mediach społecznościowych codziennie o godz. 12.00. Powieść czytają: Paweł Drzewiecki i Anna Buczkowska (https://www.youtube.com/watch?v=_2lMPrHn3HY).

Na 27 listopada (godz. 19.00), w ramach tegorocznej edycji festiwalu LOGOS FEST – VII Tyski Festiwal Słowa (której patronem jest Jonasz Kofta), zaplanowano spotkanie online z Piotrem Derlatką, polonistą, teatrologiem, doktorem nauk humanistycznych, zbieraczem płyt i czytelnikiem biografii, wielbicielem dwudziestolecia międzywojennego i kobiet śpiewających jazz. Piotr Derlatka jest autorem książek „Poeci piosenki. Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora, Wojciech Młynarski i Jonasz Kofta”, „Zdradziecka Agnieszka Osiecka” i „Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie”. Spotkanie poprowadzi Paweł Drzewiecki, dyrektor Teatru Małego w Tychach. Natomiast dzień później (28 listopada, godz. 18.00) odbędzie się koncert galowy LOGOS FEST 2020, czyli liryczny dialog dwóch poetów – Jonasza Kofty i Andrzeja Poniedzielskiego, prowadzącego tegoroczny koncert. Wszystkie wydarzenia transmitowane są na kanale YouTube (Teatr Mały Tychy) oraz w mediach społecznościowych.

– Koncert to spotkanie liryzmu z humorem, młodości z doświadczeniem oraz tego co refleksyjne z tym co nastrojowe i romantyczne, a zadbają o to m.in. Iwona Loranc, Klaudia Walencik, Krzysztof Kulbicki i zespół Trzy Dni Później w utworach, do których aranżację specjalnie dla potrzeb tej produkcji przygotował Jacek Kita – mówi Paweł Drzewicki, dyrektor Teatru Małego w Tychach oraz pomysłodawca i dyrektor artystyczny LOGOS FEST. – Autorowi koncepcji muzycznej widowiska towarzyszyć będzie na scenie Acoustic Quartet.

Z kolei Aleksandra Matuszczyk, dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach, informuje, że 19 listopada o godz. 18.00 online będzie się można spotkać z dr. hab. Grzegorzem Bębnikiem, historykiem z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Tematem spotkania będzie „Sport i propaganda w czasach PRL–u”. Poprowadzi je Piotr Zawadzki. Spotkanie online towarzyszy również wystawie „To idzie młodość. Życie sportowe na placu budowy socjalizmu”. Istnieje możliwość zakupu wydawnictw i gadżetów – od 7 do 29 listopada 2020 r. transakcje kupna będą odbywały się wyłącznie w Internecie.

Reklama

Muzeum Miejskie, jak słyszymy, zaprasza także do odwiedzenia wirtualnej mapy–archiwum „ABC – Architektura Bliżej Ciebie” (www.abc.tychy.pl). Można tam znaleźć 900 zdjęć autorstwa ośmiu fotografów i prześledzić prawie 40 lat historii tyskiej architektury.

Miejskie Centrum Kultury rozpoczęło zajęcia online dla dzieci i dorosłych. Małgorzata Król, dyrektor MCK w Tychach, informuje, że na profilach Klub Wilkowyje MCK i Klub Urbanowice MCK co tydzień można się spotkać z ulubionymi instruktorami.

– Zabiorą cię w podróż do krainy tańca, baletu, gimnastyki, survivalu, majsterkowania, plastyki i rękodzieła – mówi dyrektor Król.

W wybranych tygodniach kontynuowane będą e-spotkania z podróżnikiem, środowe przedstawienia, Czwartki z Teatrem dla Dzieci oraz Czwartki z Teatrem dla Dorosłych.

W Klubie Urbanowice MCK w poniedziałki o godzinie 17.00 online prowadzone będą zajęcia plastyczne (prowadzi je Bogna Bielecka), we wtorek Małgorzata Połubok poprowadzi zajęcia z rękodzieła dla dorosłych, w czwartki Maria Mazur-Cichy zajmie się rękodziełem dla dzieci, a w piątek wszyscy chętni będą mogli spotkać się w sieci z majsterkowiczem Grzegorzem Porczem.

W Klubie Wilkowyje MCK, jak słyszymy, w niektóre poniedziałki o godz. 18.00 odbędą się e-spotkania z podróżnikiem, we wtorki o godz. 15.00 zajęcia z survivalu (online) poprowadzi Krzysztof Lewicki, w środy o godz. 15.00  Agnieszka Pietraszek zaprasza na zajęcia z tańca nowoczesnego, a o godz. 17.00 zaplanowano balet dla dzieci. W wybrane czwartki o godz. 17.00 zaprezentuje się teatr dla dzieci, a o 19.00 – teatr dla dorosłych. W piątki Maria Blachnicka-Bielecka o godz.15.00 poprowadzi zajęcia z plastyki i rękodzieła dla dzieci. W sobotę o godz. 15.00 Joanna Kosatka będzie prowadziła zajęcia z gimnastyki prozdrowotnej.

Oprócz tego, jak słyszymy, Miejskie Centrum Kultury zaprasza do wzięcia udziału w projekcie Kreatywne Mikołajki, czyli w warsztatach rękodzielniczych online, które odbędą się 6 grudnia o godz. 15.00. By wziąć udział w warsztatach wystarczy wypełnić formularz na https://bit.ly/KreatywneMikolajkiTychy.

– W ramach warsztatów kurier dostarczy pod twoje drzwi paczkę od Świętego Mikołaja, a w niej zestaw z potrzebnymi materiałami do własnoręcznego wykonania ozdoby świątecznej – informuje dyrektor Małgorzata Król. – Warsztaty poprowadzi sam Święty Mikołaj wraz ze swoim pomocnikiem.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tychach 16 listopada zostały uruchomione książkomat i wrzutnia (biblioteka główna przy al. Marsz. Piłsudskiego 16). Czytelnicy, którzy nie korzystają z biblioteki głównej oraz nie posiadają uprawnień do korzystania z książkomatu proszeni są o kontakt z wypożyczalnią główną (tel.: 32 438 04 60), działem dla dzieci (tel.: 32 438 04 65), działem muzycznym i książki mówionej (tel.: 32 438 04 75). Tam otrzymają stosowne uprawnienia.

– Zamówienia będą realizowane od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00 – mówi Anna Krawczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach. – Ze względu na ograniczoną liczbę skrytek czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu, dlatego prosimy naszych czytelników o cierpliwość. Na stronie internetowej biblioteki umieszczane są linki, które mają umilić czas spędzony w domu. Ponadto, za pomocą IBUK Libra można dostać darmowe kody dostępu do ponad 2 tysięcy publikacji online. Aby uzyskać kod, można zadzwonić (32 438 04 70), lub napisać do czytelni (czytelnia@mbp.tychy.pl).

MBP w Tychach, jak słyszymy, realizuje ponadto akcję #przeczytane, gdzie chętni, mogą znaleźć recenzje książek, przygotowane przez bibliotekarzy oraz akcję #NieZostawiamCzytelnika, w której bibliotekarze zapraszają do poradni czytelni – tutaj potrzebujący kontaktu z książkami mogą uzyskać pomoc.

(pp)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj