Kupować leki w internecie? To już od dawna żaden problem. Byle w prawdziwej aptece!

0

Z możliwości dokonywania zakupów w sieci od dawna korzysta już większość polskich internautów. Łatwość znajdowania wyrobów w atrakcyjnych cenach sprawia, że koszty przesyłki przestają być problemem, do tego dochodzi oczywiście kwestia ilości zaoszczędzonego czasu. Zyski są i z drugiej strony – stosunkowo łatwo dotrzeć do szerokiej rzeszy potencjalnych odbiorców. W przypadku wielu artykułów – takich jak rozmaite wyroby medyczne – warto upewniać się, kto to w danym przypadku jest.

Obrót produktami leczniczymi wymaga ścisłej kontroli

Większość z nas uważnie liczy każdy grosz, z drugiej jednak strony dobry stan zdrowia i samopoczucie, którego nie psują nam żadne dolegliwości także jest rzeczą nader cenną. Gdy jednak o to pierwsze troszczyć się będziemy w sposób nierozważny, może ucierpieć jedno i drugie.

Zła jakość wyrobów leczniczych bądź po prostu wytwarzanie ich podróbek to problem przede wszystkim biedniejszych krajów, gdzie na produkty dostarczane poza kontrolą łatwiej znaleźć nabywców. Naiwni zdarzają się jednak także i u nas, co powoduje, że nieuczciwi dystrybutorzy szukają zysku.

Trudno wskazać taką grupę wyrobów, która nie podlega fałszowaniu. Mogą to być zarówno szeroko stosowane leki przeciwbólowe, jak i np. odchudzające. Niekiedy tylko mniej jest substancji aktywnej. Innym razem zamiast niej w składzie, wbrew temu, co głosi etykieta, znajdziemy np. kredę. Może być jednak i tak, że zastosowano środki po prostu niebezpieczne.

Jak odróżnić je od prawdziwych? Odpowiedź jest prosta – nie ma w ogóle sensu próbować. Nie będziemy bardziej przebiegli od fałszerzy, bywa, że problem z tym może mieć nawet farmaceuta, chociaż w swojej pracy wielokrotnie spogląda na różne opakowania.

Jedyne rozwiązanie to po prostu wybierać właściwe źródła, a więc sklepy internetowe prowadzone przez prawdziwe apteki, posiadające zezwolenie Inspektora Farmaceutycznego i podlegające w związku z tym ścisłej kontroli.

Sprawdź, czy dana apteka internetowa istnieje w rzeczywistości

Zakupów jakichkolwiek środków medycznych w internecie już od dawna nie trzeba się bać – to nie jest przecież jakieś odrębne ich źródło, a jedynie środek komunikacji – wystarczy zwracać uwagę na to, z kim się w danym przypadku komunikujemy. Paradoksalnie, niekiedy nierozważne zakupy wynikają właśnie z obaw – ale przed tym by skonsultować się z lekarzem, który musi wystawić na niektóre środki receptę. Nic na skróty!

Już od lat w na terenie Unii Europejskiej funkcjonuje specjalny logotyp identyfikujący legalne apteki działające w internecie – szukajmy zielonego pola z flagą umożliwiającego przejście do rejestru. Rzetelny podmiot nie ma nic do ukrycia – np. apteka Aptisan.pl publikuje też posiadane przez siebie zezwolenie.

Wygoda i zyski, jakie wiążą się z możliwością dokonywania zakupów w sieci powoduje, że nie ma już od nich odwrotu i wartość rynku e-commerce stale rożnie. Trzeba jednak dokonywać tego rozważnie, tym bardziej, że, jak widać, wcale nie jest to trudne. Wówczas naprawdę zadbamy o swoje zdrowie, a także wydamy na to tylko tyle środków, ile rzeczywiście potrzeba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here