Laury dla szkolnych dziennikarzy

0
Laureaci konkursu "Bystrz@k 2019" wraz z opiekunami i organizatorami; fot. JJ
Reklama

Laury dla szkolnych dziennikarzy. Dziś (28 marca) został rozstrzygnięty Wojewódzki Konkurs Dziennikarski „Bystrz@k 2019”. Finał odbył się w III Liceum Ogólnokształcącym im. S. Wyspiańskiego w Tychach, które od lat organizuje to przedsięwzięcie. 

Celem konkursu jest zachęta do tworzenia i promowania form nowoczesnego dziennikarstwa oraz poszerzenie oferty edukacyjnej z zakresu edukacji medialnej w regionie.

Na tegoroczną edycję konkursu nadesłano prace nadesłano w dwóch grupach wiekowych: szkoły podstawowe i szkoły ponadgimnazjalne w następujących kategoriach: gazeta szkolna, artykuł prasowy i fotoreportaż.

Oceny prac konkursowych dokonało jury w składzie: Alicja Waliszewska, redaktor telewizji Polsat News Katowice; Jarosław Jędrysik, redaktor naczelny gazety i portalu „Nowe Info” w Tychach oraz Dominik Gajda, fotoreporter, członek Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Nagrodzono i wyróżniono następujące prace:

Reklama

Kategoria gazeta szkolna – szkoła podstawowa

I miejsce – „Pinezka” z Szkoła Podstawowa w Wyrach (opiekun Natalia Domżalska).
Wyróżnienie – „Matmomania” – Szkoła Podstawowa nr 17 w Tychach (opiekunowie: Zofia Stacha i Artur Biskup).

Redakcja „Pinezki” z SP w Wyrach; fot. JJ
Redakcja „Matomanii” z SP nr 17 w Tychach; fot. JJ

Kategoria artykuł prasowy

I miejsce – Julia Kinder ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Tychach za artykuł pt.: „Stały na stacji lokomotywy, czyli niezwykły czyn dziadka Felka” (opiekun Edyta Pajda).
Wyróżnienie – Karolina Sznerch z III LO w Tychach za artykuł pt.: „Człowiek czynu” (opiekun Edyta Kaszyca).

Nagroda dla Julii Kinder z SP nr 13 w Tychach; fot. JJ
Wyróżnienie dla Karoliny Sznerch z III LO w Tychach; fot. JJ

Kategoria audycja radiowa

Wyróżnienie – audycja stworzona przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Tychach (opiekunowie: Zofia Stacha i Artur Biskup).

Kategoria fotoreportaż

WyróżnienieJulia Dziewońska ze SP nr 17 w Tychach za fotoreportaż z Egiptu.

Wyróżnienie dla Julii Dziewońskiej ze SP nr 17 w Tychach

Po wręczeniu nagród przez Anitę Iskierkę, dyrektor III LO oraz Edytę Kaszycę, organizatorkę konkursu, nauczyciela edukacji medialnej, przeprowadzono warsztaty dziennikarskie. Młodzi żurnaliści mieli za zadanie zaprojektować pierwszą stronę własnej gazety, bazując na wydaniach dwutygodnika „Nowe Info”. Efekty ich pracy widać na zdjęciach

Organizatorem konkursu i fundatorem nagród jest III Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach. Partnerem „Bystrzaka jest Regionalny Ośrodek Metodyczno–Edukacyjny „Metis”. Patronat medialny objął dwutygodnik i portal „Nowe Info”, „Twoje Tychy” oraz audycja młodzieżowa „Czas na nas” – Polskie Radio Katowice.

(LJ)

Warsztaty dziennikarskie – projektowanie pierwszej strony gazety; fot. JJ

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here