Lekcja historii na żywo

0
Uczniowie SP nr 17 w Tychach z Arkadiuszem Domińcem (w mundurze) i Ireneuszem Ruchałą; fot. EM

W Szkole Podstawowej nr 17 w Tychach odbyła się ciekawa lekcja historii na żywo. Dla uczniów pierwszych klas zorganizowali ją tyscy kibice i Muzeum Śląskiego Września 1939 r.

– Wszystko zaczęło się od spotkania pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych na placu Baczyńskiego w Tychach. To tam we Wszystkich Świętych zauważyliśmy dzieci z pierwszej klasy Szkoły Podstawowej nr 17. Zapalały znicze, a nauczycielki opowiadały im kim byli Żołnierze Wyklęci. Bardzo nas to ujęło – mówi Ireneusz Ruchała ze Stowarzyszenia Kibiców GKS Tychy „Tyski Fan”, które było inicjatorem powstania tablicy.

To spotkanie zaowocowało ciekawą lekcją historii w SP nr 17. 15 listopada przeprowadził ją Arkadiusz Dominiec z Muzeum Śląskiego Września 1939 r., członek Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 73 Pułk Piechoty, współorganizator rekonstrukcji Bitwy Wyrskiej.

Pan Arkadiusz opowiedział pierwszakom o Wojsku Polskim w latach międzywojennych i w początkach II wojny światowej. Dzieci mogły przymierzyć elementy umundurowania oraz zapoznać się m.in. z karabinkiem polskim wz. 29, który był na wyposażeniu polskiej armii w 1939 r. oraz z bronią agresorów: mauserem (Niemcy) i mosinem (ZSRR).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here