Lekcja na załamanym lodzie

0
Fot. 112Tychy.pl
Reklama

Lekcja na załamanym lodzie. W czwartek 16 lutego na zamarzniętym Jeziorze Paprocańskim odbyła się nietypowa lekcja. Dla uczniów tyskich szkół poprowadzili ją ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wraz ze strażakami i policjantami. Młodzież dowiedziała się jak bezpiecznie zachowywać się zimą na akwenach wodnych. Dzień wcześniej WOPR-wcy i strażacy przeprowadzili ćwiczenia z ratownictwa wodno-lodowego.

Tematem zajęć z młodzieżą były zasady bezpiecznego zachowania na lodzie i postępowania w przypadku jego załamania. Chodzenie po lodzie jest bardzo niebezpieczne. Nawet przy niskich temperaturach warstwa zamrożonej wody może pęknąć. Wówczas czasu jest niewiele. Przyjmuje się, że w temperaturze 2-4 stopni człowiek jest w stanie przeżyć od 17 do 30 minut, maksymalnie do godziny. Wszystko zależy od stanu organizmu, czyli od tkanki tłuszczowej i od stanu kondycji człowieka.

Uczniowie dowiedzieli się m.in. jak pomóc osobie, pod którą załamał się lód bez specjalistycznego sprzętu. Punktem kulminacyjnym był pokaz bezpiecznego zachowania na lodzie i postępowania w przypadku jego załamania. Każdy z uczestników spotkania mógł zapoznać się ze sprzętem wykorzystywanym przez policjantów czy strażaków w codziennej służbie. Lekcja miała na celu uświadomienie uczestnikom, że nawet w czasie beztroskiego wypoczynku mogą spotkać się z licznymi zagrożeniami.

Dzień wcześniej (15 lutego) na jeziorze odbyły się ćwiczenia z ratownictwa wodno-lodowego. W ćwiczeniach zorganizowanych przez WOPR Tychy, poza ratownikami WOPR-u, wzięli strażacy z Tychów i OSP Czarnuchowice. Przećwiczone zostały podstawowe elementy ratownictwa z użyciem bojki asekuracyjnej, sani wodno-lodowych, drabiny nasadkowej oraz pojazdu zwanego wszędołazem, który jest na wyposażeniu OSP Czarnuchowice.

Reklama

Kiedy widzisz, że pod kimś zarwał się lód:

– nie biegnij w kierunku ofiary – lód w tym miejscu może być słaby i może zarwać się również pod tobą;
– wezwij pomoc z telefonu komórkowego – numer 112
– staraj się podać lub rzucić cokolwiek, za co można się trzymać np. linę, gałąź, kurtkę;
– jeśli posiadasz linę zawiąż na końcu pętlę używając węzła ratowniczego, osoba wyciągana nie powinna podciągać się na linie, a jedynie być biernie wyciągana
– pomóż ofierze wydostać się na krawędź lodu;
– pod żadnym pozorem nie podawaj alkoholu uratowanemu na mrozie; alkohol rozszerza naczynia krwionośne i poprawia krążenie – w rezultacie szybko doprowadza do dalszego wyziębienia organizmu. Zamiast alkoholu możesz podać np. czekoladę lub cukierki i coś ciepłego do picia.
– aby doraźnie zabezpieczyć poszkodowanego przed zimnem – można założyć mu koc termiczny – w tym przypadku zakładamy go stroną srebrzystą do wewnątrz,
jeżeli jest taka możliwość należy szybko przebrać niedoszłego topielca w pożyczone suche ubranie.

Co robić jeśli lód się zarwie:
– nie panikuj, zachowaj spokój, rozłóż szeroko ramiona i nabierz dużo powietrza, nie próbuj pływać
– oszczędzaj siły, nie wykonuj gwałtownych ruchów,
– jeżeli posiadasz specjalne kolce, użyj ich i powoli wczołgaj się na lód, a po wydostaniu się przeczołgaj się dalej, nie wstawaj
– jeśli nie masz kolców, próbuj się wydostać (jest to bardzo trudne jeśli woda jest głęboka) zdejmij buty, zrzucisz kilka kilogramów.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj