Ludzie gór dla Hospicjum św. Ojca Pio

0
fot. Uczestnicy akcji dla Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie; fot. arch. Hospicjum

Ludzie gór dla Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie. Podsumowano niezwykłą akcję „Zdobywamy szczyty dla hospicjum 2017”, w której wzięło udział 488 osób.

„Zdobywamy szczyty dla hospicjum” jest połączeniem pasji wycieczek górskich z promowaniem wolontariatu hospicyjnego. Pomysłodawcami przedsięwzięcia są wolontariusze pszczyńskiego hospicjum. Po raz trzeci zorganizowana akcja trwała od 1 maja do 30 listopada 2017 r. Każdy uczestnik otrzymał książeczkę do zapisywania swoich tras i zdobytych punktów według zasad: 1 punkt za każdy przebyty kilometr i 1 punkt za każde 100 metrów przewyższenia.

Tym razem w akcji wzięło udział 488 osób, z których 279 oddało wypełnione książeczki, pozwalające na podsumowanie zdobytych punktów. Oprócz osób indywidualnych były to także rodziny i grupy zorganizowane, jak Akademia Pięknego Czasu z Czechowic-Dziedzic, Uczniowski Klub Sportowo – Turystyczny „Diablak” oraz Szkolny Klub Sportów i Turystyki Górskiej i Nizinnej „Wichura” z Pszczyny, Ośrodek Matki Boskiej Różańcowej z Pszczyny − Starej Wsi.

− W sumie uczestnicy zdobyli 62.558 punktów. Każdy punkt to około 50 groszy, co przekłada się na kwotę 31.279 złotych, które hospicjum otrzymało od indywidualnych darczyńców i firm, pragnących zachować anonimowość − wyjaśnia Teresa Buczak, prezes pszczyńskiego hospicjum.

Najwięcej punktów zebrał 17-letni Mateusz Żupa z Piasku (1042 punkty) oraz 61-letni Jerzy Siłuch z Warszawy (1018). Nieco mniej uzyskał 58-letni Jan Pryszcz z Pszczyny (985). Wśród pań najbardziej aktywna okazała się 52-letnia Lucyna Dziędziel z Jankowic (902).
Najmłodszy uczestnik akcji to 2-letni Szymon Kłysiewicz z Pszczyny, najstarszy − 81-letni Czesław Szindler, również pszczynianin.

Łączna liczba nagrodzonych uczestników akcji to 275 osób; przyznano 29 złotych odznaczeń, 69 srebrnych i 115 brązowych oraz 62 wyróżnienia.

− Biorę udział w akcji już po raz trzeci. Pierwszy raz dowiedziałem się o niej od pani Joanny Rozmus-Cader, która prowadzi stowarzyszenie „Wichura” dla miłośników górskich wędrówek. Już od pierwszej akcji postanowiliśmy z przyjaciółmi, że damy z siebie ile się tylko da i zbierzemy jak największą ilość punktów. Moim zdaniem jest to niesamowite przedsięwzięcie, dzięki któremu każda chętna osoba może w prosty sposób zaangażować się w pomoc potrzebującym − mówi Mateusz Żupa, członek stowarzyszenia „Wichura”, uczeń Technikum nr 3 przy Zespole Szkół nr 4 w Tychach.

Podsumowanie akcji uświetnił koncert w reżyserii Renaty Zborowskiej w Pszczyńskim Centrum Kultury (11 lutego). Był to już 10. koncert przygotowany dla hospicjum przez Renatę Zborowską, polonistkę, wieloletnią animatorkę życia kulturalnego, laureatkę Nagrody Burmistrza Pszczyny w Dziedzinie Kultury (2015).

− Góry zawsze są piękne, ale kiedy wędruje się z chorągiewką z napisem „Zdobywamy szczyty dla hospicjum” wszystko jest podwójnie piękne − powiedziała podczas uroczystości Aleksandra Lebioda, jedna z uczestniczek akcji.

(r), źródło/zdjęcia: Hospicjum św. Ojca Pio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here