Mamy się czym pochwalić. Autobusy elektryczne z Polski

0
Autobus elektryczny eksponowany na festynie przez Tyskie Linie Trolejbusowe, fot. ZB

Pod koniec ubiegłego roku w Warszawie odbyło się Global e-Mobility Forum, czyli największa światowa konferencja dotycząca elektromobilności. To docenienie roli Polski w tej dziedzinie. Warszawskie forum zainaugurował premier Mateusz Morawiecki, który stwierdził, że Polska jest liderem w wielu kwestiach związanych z elektromobilnością. W tym kontekście wymienił autobusy elektryczne.

Konferencja Global e-Mobility Forum odbyła się 21 listopada 2019 r. Zorganizowano ją na Stadionie Narodowym w Warszawie. Około pół tysiąca osób, w tym eksperci, samorządowcy, przedstawiciele administracji i organizacji pozarządowych, debatowali na temat kierunków rozwoju zrównoważonego transportu.

Jak informuje portal premier.gov.pl, szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki zadeklarował, że elektromobilność pozostaje priorytetem, a Polska jest liderem w wielu jej obszarach. Prezes Rady Ministrów zaznaczył, że rząd wspiera rozwój tego rynku m.in. poprzez zachęty podatkowe oraz ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Podczas konferencji, jak słyszymy, dyskutowano m.in.  o rozwoju sektora pojazdów o napędzie elektrycznym, zagadnieniach finansowania inwestycji oraz wyzwaniach związanych z przyszłym rozwojem elektromobilności.

Jednym z obszarów dyskusji była komunikacja publiczna w dobie wyzwań związanych z rewolucyjnymi zmianami w transporcie. Tutaj nasz kraj ma się czym pochwalić.

– Polska jest liderem w wielu kwestiach związanych z elektromobilnością – powiedział premier Morawiecki. – Jesteśmy największym producentem i eksporterem autobusów elektrycznych w Unii Europejskiej.

Premier.gov.pl informuje, że inicjatywa partnerstwa na rzecz elektromobilności stanowi jeden z głównych obszarów aktywności polskiej prezydencji w COP24. Jej celem, jak czytamy, jest zmiana technologiczna i organizacyjna w transporcie, zmierzająca do osiągnięcia zerowego poziomu emisyjności w tym sektorze poprzez produkcję oraz zachęcanie do korzystania z pojazdów o napędzie elektrycznym.

W warszawskiej konferencji uczestniczył m.in. Ovais Sarmad, zastępca sekretarza ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych do spraw zmian klimatu.

(pp)

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here