Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł ulicami Tychów

2
V Marsz dla Życia i Rodziny w Tychach, 9.06.2019 r.; fot. ZB

Dzisiaj (9 czerwca) ulicami Tychów przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. To już piąty raz tyszanie zademonstrowali swoje przywiązanie do wartości chrześcijańskich nakazujących chronić rodzinę oraz życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Piosenka towarzysząca V Marszowi dla Życia i Rodziny zyskała nową zwrotkę rozpoczynającą się od słów: „Gdy tęczowa rewolucja atakuje dzieci…”.

Przed marszem, w kościele św. Benedykta, odprawiona została mszą święta koncelebrowana. Ks. prałat Zenon Ryzner w wygłoszonym kazaniu mówił, że warto trzymać się Chrystusa, bo tam nie ma szyderstwa i nienawiści. Przypomniał, że należy z podniesioną głową trwać przy wartościach chrześcijańskich, o których świadczyć ma właśnie Marsz dla Życia i Rodziny.

– Niech Duch Święty nas prowadzi – zakończył kazanie ks. prałat Ryzner.

Po zakończeniu mszy św. przed kościołem uformowała się kolumna marszowa. Na jej czele szły harcerki. Pochód zamykała niesiona przez uczestników marszu 100-metrowa, biało-czerwona flaga, która upamiętniała setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Manifestacja przeszła ulicami: Nałkowskiej, Dmowskiego, Grota-Roweckiego, Niepodległości. Zakończyła się piknikiem w Parku Miejskim Solidarności (tutaj odśpiewano hymn Polski). Wznoszono hasła: „Niech te słowa w świat popłyną: Polska silna jest rodziną”, „Miłość, życie i rodzina – z tego wszystko się zaczyna”, „Każde życie jest bezcenne, zawsze to powtarzać będę”.

Podczas pochodu śpiewano m.in. „Rotę”, ale duże zaciekawienie wzbudziła nowa zwrotka tyskiej piosenki marszowej (śpiewanej do melodii „Marsz, masz Polonia”). Jej autorem jest Mirosław Kańtor: „Gdy tęczowa rewolucja atakuje dzieci/ Stań jak Dawid/ Walcz jak król nasz – Jan Sobieski Trzeci”.

Organizatorką V MdŻiR była Ewa Węglarz. Uczestniczyli w nim m.in. wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik (przemawiając powiedział, że właśnie tyskie marsze dla życia i rodziny wpłynęły na to, że w resorcie sprawiedliwości zajmuje się prawną ochroną dzieci), senator Czesław Ryszka, wiceprezydent Tychów Igor Śmietański. Patronat honorowy nad marszem objęli ks. abp Wiktor Skworc, metropolita Katowicki oraz senator Ryszka. Wsparcia udzieliło Miejskie Centrum Kultury w Tychach. W organizację marszu zaangażował się Klub Gazety Polskiej w Tychach z jej przewodniczącym Januszem Jabłońskim (otrzymał kwiaty i złożono mu gratulacje z okazji przyznania przez Andrzeja Dudę, prezydenta RP, Medalu 100-lecia Odzyskania Niepodległości).

Tekst i fot.: (icz)

2 KOMENTARZE

  1. Coś pięknego i niesamowitego. Warto tam było być. Dostałem piękną plakietkę-wizytówkę z umocowanym na niej odlewem stópek o rozmiarze 9 mm. Plakietka na tytułowej stronie ma rysunek herbowej tarczy z napisem BMS i odbity biały ślad dwóch stópek dziecka. Tytuł: BRACTWO MAŁYCH STÓPEK Dołącz do nas na http://www.dlazycia.info Na drugiej stronie plakietki, gdzie są umocowane wspomniane stópki, a obok nich napis: 11 tygodni; 9 mm oraz tekst: „Stópki nienarodzonego dziecka w 11 tygodniu życia prenatalnego mierzą ok. 9 mm. Reagują na bodźce zewnętrzne, paluszki rozstawiają się, pojawiają się zalążki paznokci. Coś pięknego i niesamowitego.

  2. Nie ma szyderstwa i nienawisci……….a z drugiej strony…………gdy teczowa rewolucja……….
    ZENADA I OBLUDA……….CIEMNY LUD ……….ZA GARSC SREBNIKOW SPRZEDAJNY………

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here