Marsz Pamięci Wołyń 1943. Zapal 11 lipca świeczkę w oknie.

0
Pomnik na cmentarzu komunalnym w Wartogłowcu; fot. ZB
Reklama

Marsz Pamięci Wołyń 1943. Zapal 11 lipca świeczkę w oknie. Jutro (11 lipca), czyli w 75 rocznicę Krwawej Niedzieli na dawnych Kresach Rzeczpospolitej, Klub Gazety Polskiej w Tychach organizuje kolejny Marsz Pamięci Wołyń 1943, upamiętniając w ten sposób ofiary ludobójstwa Zbrodni Wołyńskiej, której dopuścili się nacjonaliści ukraińscy na bezbronnej ludności polskiej. Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodniej apeluje o zapalenie jutro (11 lipca) o godz. 21.00 świeczek w oknach.

Jak informuje Janusz Jabłoński, szef Klub Gazety Polskiej w Tychach, marsz tradycyjnie już wyruszy sprzed Pomnika Smoleńskiego przy kościele św. Krzysztofa (ul. Wyszyńskiego 1) o godzinie 17.45. Uczestnicy przejdą na cmentarz komunalny w Wartogłowcu, pod pomnik pomordowanych na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich. Pod pomnikiem w Wartogłowcu złożone będą kwiaty, oddany zostanie hołd ofiarom ludobójstwa na Wołyniu.

– Marsz Pamięci Wołyń 1943 ma przypominać o wydarzeniach na Kresach – mówi Janusz Jabłoński. – 11 lipca 1943 r. nastąpiły wydarzenia nazwane Krwawą Niedzielą. To właśnie tego dnia o świcie ludobójstwo na Polakach osiągnęło swoje apogeum. Była to zorganizowana przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i zrealizowana przez Ukraińską Powstańczą Armię akcja eksterminacji wszystkich Polaków [11 lipca 1943 UPA napadła na ponad 100 miejscowości, mordując ponad 10 tys. Polaków; szacuje się, że w latach 1939-1947 ukraińscy nacjonaliści zamordowali, często w bestialski sposób, ok. 200 tys. Polaków – przyp. red. ZB]. Nie wolno nam zapominać o tych wydarzeniach. Pamiętajmy jednak, że „nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”.

Klub Gazety polskiej w Tychach organizuje „Marsze Pamięci Wołyń 1943” od 6 lat.

Reklama

Po mszy świętej odprawionej 8 lipca w kościele św. Jana Chrzciciela w Tychach w intencji zamordowanych przez Niemców polskich profesorów lwowskich uczelni i ofiary ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, Janina Półtorak, prezes tyskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, zaapelowała o zapalenie 11 lipca o godz. 21.00 świec w oknach mieszkań, jako symbolu pamięci o Polakach – ofiarach ludobójstwa na Kresach.

ZB

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here