Marszałek przekazał Pogotowiu Ratunkowemu w Tychach nowoczesną karetkę pogotowia

1
Marszałek Jakub Chełstowski przekazuje pracownikom Pogotowia Ratunkowego w Tychach kluczyki do nowej karetki, 13.01.2021r.; fot. ZB

Dzisiaj (13 stycznia) Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, przekazał Pogotowiu Ratunkowemu w Tychach nowoczesną karetkę pogotowia o wartości 440 tys. zł. To pierwsza z dziesięciu karetek, które w najbliższym czasie otrzymają inne stacje Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Przekazanie karetki odbyło się o godz. 8.00 na terenie stacji Pogotowia Ratunkowego w Tychach przy ul. Fitelberga. Nowa karetka to specjalistyczny wóz marki Renault Master (dostawca wybrany został w przetargu) wyposażony m.in. w urządzenie do kompresji klatki piersiowej, czyli prowadzące masaż reanimacyjny przewożonego pacjenta. W tym czasie ratownik może podawać lekarstwa ratujące życie. Bez tego urządzenia przewożony pacjent musiał być pod opieka dwóch ratowników – jeden prowadził masaż serca, a drugi podawał w tym czasie lekarstwa. Przy okazji Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, przypomniał, że karetki to nie przychodnie na kółkach (gdzie można zgłosić wszelkie przypadłości zdrowotne), służą do ratowania życia.

Dyrektor Pach poinformował, że kolumna sanitarna WPR w Katowicach liczy 150 samochodów. W jej skład wchodzą nie tylko karetki pogotowia (średni wiek karetek to 3-4 lata). Tabor jest sukcesywnie odświeżany. Karetka, którą otrzymało dzisiaj tyskie pogotowie ratunkowe, służyć będzie mieszkańcom Tychów i powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Nawiasem mówiąc stacja ta ma najwięcej lekarzy wchodzących w skład ekipy karetek pogotowia.

Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, poinformował, że w najbliższym czasie stacje WPR w Katowicach otrzymają 10 karetek. Dzisiaj przekazano w Tychach pierwszą z nich. Zakup dofinansowany był z pieniędzy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

– Rok 2020 to czas covidu, mam nadzieję, że rok 2021 będzie rokiem szczepień – powiedział marszałek Chełstowski. – Cieszę się, że pogotowie ratunkowe będzie miało nowoczesny sprzęt.

Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, poinformował nas, że za 10 karetek pogotowia zapłacono w sumie ok. 4,4 mln zł – 85 proc. tej kwoty pokrył Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, 10 proc. pochodzi od zarządu województwa śląskiego, a pozostałe 5 proc. dało  Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach.

Jednym z tych ambulansów dysponować będzie Zespół Ratownictwa Medycznego w Żorach, a cztery zasilą tabor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Kolejne karetki trafią do: Gliwic, Bytomia oraz Świętochłowic.

Z informacji otrzymanej z Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynika, że w okresie od 19 marca 2020 r. do 28 lutego 2021 r. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach uzyska nie tylko karetki pogotowia. Całościowa realizacja projektu uwzględnia również zakup: 12 defibrylatorów z kardiomonitorem i kapnometrią, 110 pulsoksymetrów, 15 laptopów, 4 przenośnych urządzeń do dezynfekcji.

– Tym samym całkowita wartość projektu wynosi 5 380 651,30 zł, dofinansowanie ogółem to 5 111 618,74 zł, przy czym 4 573 553,61 zł da UE – informuje Sławomir Gruszka.

(pp)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here