Maseczki, dystans, higiena! Włodarze apelują

0
Wideokonferencja włodarzy z powiatu pszczyńskiego, fot. pow. pszczyński

W związku ze znacznym wzrostem stwierdzonych zakażeń koronawirusem na terenie powiatu pszczyńskiego włodarze z tego terenu wystosowali apel do mieszkańców. Proszą o zachowanie szczególnej ostrożności i bezwzględne stosowanie się do zaleceń służb sanitarnych.

– Przypominamy, że stan epidemii trwa, a zagrożenie nie minęło – podkreślają starosta pszczyński Barbara Bandoła, Gabriela Placha – wójt gminy Goczałkowice-Zdrój, Dariusz Skrobol – burmistrz Pszczyny, Franciszek Dziendziel – wójt gminy Pawłowice, Marian Pawlas – wójt gminy Suszec, Jan Słoninka – wójt gminy Miedźna, Eugeniusz Lubański – wójt gminy Kobiór.

„[…] Każdy z nas jest odpowiedzialny nie tylko za swoje zdrowie i zdrowie swoich najbliższych, ale też za osoby, z którymi kontaktuje się w miejscach publicznych. Zachowanie dystansu, noszenie maseczek, unikanie kontaktów towarzyskich oraz stosowanie zasad higieny są koniecznością. Powiat pszczyński jest terenem atrakcyjnym turystycznie i po zniesieniu ograniczeń w poruszaniu się, widać wzmożony ruch w parkach i miejscach publicznych. Zachowanie bezpiecznej odległości oraz zasłanianie ust i nosa jest szczególnie ważne właśnie w tych miejscach. Pomagajmy swoją postawą medykom i służbom mundurowym. […]” – czytamy w apelu.

Apel został wystosowany podczas zdalnego konwentu, który odbył się 13 maja. W trakcie tej wideokonferencji – jak relacjonuje rzecznik starostwa – włodarze omówili także aktualną sytuację epidemiologiczną w powiecie: na dzień 13 maja tyski sanepid potwierdził ponad 100 zakażeń wśród mieszkańców powiatu pszczyńskiego, 648 osób objętych było kwarantanną domową.

– Zależy nam na tym, żeby połączyć nasze siły pod kątem zarządzania kryzysowego i jeszcze bardziej zacieśnić współpracę. Współpracujemy z domami pomocy społecznej, izolatorium i szpitalem – wyposażamy te jednostki w środki ochrony osobistej. Powiat najwięcej środków przeznacza na finansowanie wymazobusa. Do wczoraj pobranych zostało już niemal 180 próbek do badań od mieszkańców powiatu pszczyńskiego. Nasz samorządowy wymazobus został także zaangażowany w pobieranie wymazów od górników z kopalni Pniówek – mówi Barbara Bandoła. Rzecznik starostwa dodaje, że pobranych zostanie łącznie 6000 próbek od pracowników kopalni i firm współpracujących, w kolejnych dniach mają być badane ich rodziny; koszty tych badań ponosi JSW.

Podczas konwentu samorządowcy rozmawiali o możliwościach organizowania oraz finansowania kolejnych wymazów pobieranych od mieszkańców powiatu. Omówili także sytuację związaną z izolatorium w Goczałkowicach-Zdroju, które zostało ulokowane w miejscu chętnie odwiedzanym przez turystów. Od 14 maja ma zostać zmieniona organizacja ruchu na ul. Uzdrowiskowej, prowadzącej do uzdrowiska.

Tematem była też Tarcza Antykryzysowa. Do 12 maja Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie wypłacił już niemal 5,5 mln zł w ramach pożyczek, dofinansowania części kosztów wynagrodzenia pracowników oraz kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. – Kolejne wnioski sukcesywnie są realizowane. Urząd wydłużył godziny pracy, by jak najsprawniej realizować pomoc dla przedsiębiorców – podkreśla starosta.

(r), źródło: powiat pszczyński

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here