Mateusz Krzyżowski zakwalifikował się do konkursu chopinowskiego, a teraz zagrał w filmie

0
Na planie film. Tyszanin Mateusz Krzyżowski jako Karol Kurpiński; fot. Filip Dowjat/NIFC
Reklama

Mateusz Krzyżowski, pianista z Tychów niedawno zakwalifikował się do finału konkursu chopinowskiego, a teraz zagrał w filmie z serii „Portrety kompozytorów polskich”. Mateusz wystąpił w odcinku poświęconym Karolowi Kurpińskiemu, wcielając się w postać tego artysty.

Cykl filmów powstaje w ramach projektu Dziedzictwo Muzyki Polskiej. Seria przygotowywana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Tyszanin Mateusz Krzyżowski, jeden z najzdolniejszych pianistów młodego pokolenia, obecnie student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, wcielił się w postać Karola Kurpińskiego. Karol już jako ośmiolatek zastępował go przy organach. Nieprzeciętnie utalentowany muzyk, niestrudzony w zdobywaniu wiedzy i szlifowaniu swoich umiejętności, wkrótce stał się czołową postacią polskiego życia muzycznego pierwszej połowy XIX w. – dyrektorem Teatru Narodowego, wybitnym kompozytorem i dyrygentem.

22-letni Mateusz Krzyżowski, podobnie jak Karol Kurpiński, wcześnie rozpoczął przygodę z muzyką. Grę na instrumencie rozpoczął w wieku 5 lat. Był najmłodszym organistą w Tychach. Jest absolwentem Zespołu Szkół Muzycznych w Tychach i Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu Sebastiana Nawrockiego. Obecnie to student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie profesor Joanny Ławrynowicz-Just.

Zdjęcia do odcinka „Portrety kompozytorów polskich” z Mateuszem Krzyżowskim powstawały m.in. w nastrojowych wnętrzach Pałacu w Otwocku Wielkim.

Reklama

ZOBACZ FILM:

WIĘCEJ O MATEUSZU CZYTAJ PONIŻEJ:

Tyszanin w finale Konkursu Chopinowskiego

 

(J)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here