Matka Boska Zielna w skansenie

0
Poświęcenie kwiatów, ziół i owoców w skansenie "Zagroda Wsi Pszczyńskiej", 15.08.2018 r.; fot. RB
Reklama

Matka Boska Zielna w skansenie. Wczoraj, 15 sierpnia, w pięknej scenerii skansenu „Zagroda Wsi Pszczyńskiej” odprawiona została msza św., po której poświęcone zostały kwiaty, zioła i owoce przyniesione przez mieszkańców Pszczyny z okazji święta Matki Boskiej Zielnej.

W cieniu drzew, w pobliżu dawnych chat, stanął ołtarz przystrojony kwiatami. Mszę św. w intencji mieszkańców Pszczyny odprawił tu ks. Marian Neugebauer, proboszcz parafii św. Jana Pawła II. Jak można było usłyszeć, msza św. w tym miejscu odprawiona została po raz pierwszy. Złożono ofiarę na budowę kościoła św. Jana Pawła II na osiedlu Powstańców Śląskich w Pszczynie.

Mieszkańcy przynieśli do skansenu bukiety kwiatów i ziół, które zostały poświęcone. Ze sztandarem, w pięknych strojach we mszy świętej uczestniczył zespół regionalny „Pszczyna” z jego założycielem Aleksandrem Spyrą. Byli burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, wiceburmistrz Barbara Sopot-Zembok, wicestarosta pszczyński Krystian Szostak, prezes Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej Jacek Patyk (ARiPZP zarządza skansenem).

Reklama

Po mszy św. rozpoczęło się w skansenie „Święto Ziół”. Pojawiły się liczne stragany. Dzieci mogły malować kubki, puszczać wielkie bańki mydlane, tworzyć malowane poszewki na poduszki, uczyć się wyszywać itd. Były kramy z jedzeniem, ze świeżo wyciskanymi sokami. Podziwiać też można było mnóstwo roślin, z których florystyka pomagała tworzyć barwne bukiety.

Matka Boska Zielna
15 sierpnia obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywane też świętem Matki Boskiej Zielnej, patronki ziemi i płodów rolnych (święto przypada w okresie kwitnienia ziół, kwiatów, dojrzewania owoców). Od najdawniejszych czasów w ten dzień przynosi się do poświęcenia bukiety kwiatów i ziół, czyli „lekarstw z Bożej apteki”.

(r), zdjęcia: RB

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here