Matury w reżimie sanitarnym

0
Ubiegłoroczna matura w LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, fot. powiat pszczyński
Reklama

W poniedziałek 8 czerwca rozpoczną się egzaminy maturalne. W tym roku, ze względu na pandemię koronowirusa, miesiąc później i pod specjalnym rygorem sanitarnym. Nie będzie też egzaminów ustnych.

Dziś (8 czerwca) maturzyści piszą egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. We wtorek, 9 czerwca będą zdawali matematykę na poziomie podstawowym, a 10 czerwca zmierzą się z językiem angielskim. Matury potrwają do 29 czerwca.

Jak informuje Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, tylko w tym mieście do egzaminów maturalnych przystąpiło 818 uczniów liceów ogólnokształcących i techników.

Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny w połowie maja przygotowały wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania m.in. egzaminu maturalnego.

Wedle tych wytycznych należy unikać tworzenia się grup maturzystów przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu. Dlatego zdający pojawiać się będą w szkole w 15-20-minutowych odstępach lub wpuszczani będą do niej różnymi wejściami.

Reklama

Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachować muszą odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mieć zakryte usta i nos (maseczką lub przyłbicą – jeśli ze względów zdrowotnych nie mogą ). Maseczki można zdjąć dopiero po zajęciu miejsca egzaminacyjnego. Przy wejściu do szkoły i w każdej sali egzaminacyjnej musi znajdować się płyn do dezynfekcji rąk.

Rodzic lub opiekun prawny opiekun nie może wejść z maturzystą na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się. Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek. Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą.

W sali egzaminacyjnej stoliki muszą być od siebie oddalone w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku. Jeśli maturzyści nie mieszczą się w jednej sali, dyrekcja musiała ich przygotować kilka. Ławki i krzesła muszą być dezynfekowane przed i po egzaminie.

Konieczne jest korzystanie z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, kalkulatora, itd. Jeżeli szkoła zdecyduje o zapewnieniu rezerwowych długopisów albo kalkulatorów – muszą być zdezynfekowane.

HARMONOGRAM MATUR
Egzaminy pisemne od 8 do 29 czerwca

  • W tym roku nie będzie egzaminów ustnych.
  • Dodatkowy egzamin maturalny odbędzie się w dniach 8-14 lipca. Zostanie zorganizowany dla osób, które z różnych usprawiedliwionych przyczyn nie będą mogły przystąpić do matury w terminie podstawowym.
  • Wyniki matury mają być podane do ok. 11 sierpnia br.
  • Osoby, które chciałyby poprawiać egzamin maturalny, będą mogły to zrobić 8 września (wyniki do 30 września).
  • W związku z nowymi terminami egzaminów maturalnych modyfikacji ulegnie proces rekrutacji do szkół wyższych. Podtrzymana jednak będzie zasada, że matury są wyznacznikiem jakościowym w rekrutacji na studia.

Rozpoczęły się matury

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj