Mężczyzna i kobieta, którzy mieli kontakt z osobami z zagranicy, trafili do szpitala zakaźnego w Tychach

0
fot. Jarosław Jędrysik

O 8 osób zwiększyła się dzisiaj (23 marca, godz. 11.00) liczba mieszkańców województwa śląskiego zakażonych koronawirusem. Dzisiaj też podano informację, że w tyskim szpitalu zakaźnym Megrez zmarł mężczyzna zarażony koronawirusem. To pierwsza ofiara śmiertelna choroby COVID-19 (wywołanej przez koronawirus SARS-CoV-2) w województwie śląskim.

Alina Kucharzewska, rzecznik prasowa Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, poinformowała nas, że do szpitala w Tychach z objawami zakażenia koronawirusem przewieziona została kobieta w sile wieku. Jak ustalili inspektorzy sanitarni, kobieta gościła w swoim domu jakiś czas temu osoby z Holandii. Pacjentka jest w dobrym stanie i pod opieką lekarzy. Podobnie, jak słyszymy jest w przypadku starszego mężczyzny, który także miał kontakt z osobami z zagranicy. Mężczyzna także jest hospitalizowany.

W szpitalu w Chorzowie przebywa mężczyzna w starszym wieku. To mieszkaniec powiatu tarnogórskiego. Stan zdrowia pacjenta określany jest jako „dobry”. Służby sanitarne w Bytomiu ustaliły, iż źródłem zakażenia był kontakt z osobą, która jest chora i również jest hospitalizowana.

W izolacji domowej, przebywa młoda kobieta, która wróciła z Anglii. Stan zdrowia chorej lekarze oceniają jako dobry. Zgodnie z procedurami, gdy wystąpiły objawy, kobieta zgłosiła się na oddział zakaźny, gdzie pobrano próbki do badania na obecność koronawirusa. Kobieta jest pod nadzorem sanepidu w Częstochowie, który objął również kwarantanną wszystkie osoby z jej otoczenia.

Częstochowskie służby sanitarne nadzorują także, jak słyszymy, inną młodą kobietę, która również przebywa w izolacji domowej. Kobieta ta jest w dobrym stanie zdrowia, a źródłem zakażenia była osoba z najbliższego otoczenia, która wróciła z zagranicy.

W swoim domu, w kwarantannie, przebywała kobieta w średnim wieku, która wróciła z Austrii. Gdy objawy zakażenia groźnym wirusem zaczęły jej dokuczać, zgłosiła się na oddział zakaźny. Lekarz pobrał próbki, zbadał kobietę i zdecydował, że może kurować się w swoim domu.

Do krakowskiego szpitala na oddział zakaźny przetransportowano dwoje dzieci (z województwa śląskiego) w wieku kilku i kilkunastu lat. Dzieci zakaziły się od osób ze swojego najbliższego otoczenia. Są pod opieką lekarzy, którzy oceniają ich stan zdrowia jako dobry.

– Służby sanitarne docierają do wszystkich osób, z którymi osoby zakażone miały kontakt i otaczają je kwarantanną domową – zapewnia Alina Kucharzewska.

Według danych Ministerstwa Zdrowia (23.03.2020 r., godz. 12.35) liczba zachorowań w województwie śląskim spowodowana koronawirusem SARS-CoV-2 wynosiła 74; liczba zgonów – 1 (w całej Polsce z powodu koronawirusa zmarło 8 osób).

(pp)

Pierwsza śmiertelna ofiara koronawirusa w Tychach

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here