Miedźniańskie ule dla gospodyni, miłośnika muzyki i fotografa

0
Nagrodzeni (z kwiatami) od lewej: Jerzy Nycz, Maria Grygierzec, Paweł Libera; fot. UG Miedźna

Miedźniańskie ule dla gospodyni, miłośnika muzyki i fotografa. Maria Grygierzec, Paweł Libera i Jerzy Nycz zostali laureatami nagrody „Miedźniański Ul”. To wyróżnienie przyznawane w gminie Miedźna za działalność kulturalną, zaangażowanie w pracę na rzecz kultury, jej upowszechnianie i ochronę.

Wręczenie statuetek odbyło się w czwartek, 28 czerwca, podczas sesji Rady Gminy Miedźna w sali widowiskowej Domu Kultury w Woli. Zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Silenzio”.

Laureatami tegorocznej nagrody „Miedźniański Ul” zostali:

Maria Grygierzec – od 41 lat przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Grzawie. Dzięki jej staraniom doszło do budowy domu socjalnego w Grzawie. Podejmuje działania na rzecz międzypokoleniowego przekazu śląskiego języka, kultury, obyczajów. Mimo ciężkiej pracy na roli pani Maria znalazła w życiu czas na krzewienie lokalnych obyczajów, kultury i tradycji. Jej aktywność wpłynęła na integrację i aktywizację kobiet.

Paweł Libera – miłośnik muzyki i pieśni ludowej, kierownik Zespołu Śpiewaczego „Górzanie”. Członkowie zespołu, oprócz pieśni kościelnych, włączyli do repertuaru również pieśni ziemi pszczyńskiej. Zespół od lat bierze udział w Festiwalu Folklorystycznym w Miedźnej, w Przeglądzie Kolęd w Bojszowach, Turnieju Zespołów Ludowych Ziemi Pszczyńskiej w Suszcu, Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej.

Jerzy Nycz – miłośnik fotografii. Chcąc pokazać piękno miedźniańskiej ziemi oraz jej okolic, od lat fotografuje przyrodę, kościoły zabytkowe, przydrożne krzyże i kapliczki. Utrwala na zdjęciach wiekowe budynki, aby je ocalić od zapomnienia. Na swoich zdjęciach dokumentuje ważne wydarzenia gminne. Jego fotografie są częścią kroniki Ochotniczej Straży Pożarnej w Gilowicach.

(r), źródło/fot. UG Miedźna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here