Międzynarodowe muzykowanie

0

Międzynarodowe muzykowanie. W dniach 12-16 grudnia Zespół Szkół Specjalnych nr 8 w Tychach gościł 41 uczestników unijnego projektu edukacyjnego Erasmus+ „Bridging Differences Through Music. Niwelowanie różnic poprzez muzykę” z Hiszpanii, Włoch, Rumunii i Turcji.

We wtorek 12 grudnia uczniowie z Rumunii i Turcji, którzy przyjechali jako pierwsi, uczestniczyli w warsztatach tanecznych prowadzonych przez Agnieszkę Grzesiak, w warsztatach plastyczno-muzycznych Joanny Janczykowskiej, na których uczniowie wykonali kolorowe grzechotki, służące im jako instrumenty muzyczne projektowe. W tym dniu zwiedzano m.in. udekorowany świątecznymi światłami rynek i plac Baczyńskiego.

13 grudnia, będąc już w komplecie, uczestnicy spotkania powitani zostali tradycyjnie chlebem i solą, mogli posłuchać i przyjrzeć się ludowym tańcom swoich krajów w wykonaniu nauczycieli i rodziców uczniów ZSS nr 8. Następnie wszyscy uczniowie przystąpili do wspólnego dekorowania choinki Erasmus+. Każdy przywiózł z rodzinnego kraju jakąś ozdobę. Teraz ta międzynarodowa choinka zdobi wejście ZSS nr 8. Była też okazja zwiedzić szkołę, porozmawiać o edukacji oraz porównać ją do tej w swoich krajach.

Najważniejszym wydarzeniem projektu był międzynarodowy koncert „Improwizujmy razem”, który odbył się przy pełnej widowni uczniów, rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości oraz tyskich władz w Teatrze Małym 14 grudnia. W programie koncertu można było obejrzeć przedstawienie pt. „Smoki” szkolnego zespołu „?znak zapytania”, posłuchać muzycznych występów improwizacyjnych gości i zespołu „Oligo Mix Band” oraz występu szkolnego zespołu tanecznego „Pinezka”. Koncert był wzruszającym i niesamowitym przeżyciem, kiedy to na jednej scenie spotkali się mali i duzi, mówiący w pięciu różnych językach, profesjonalni muzycy i kompletni amatorzy, uczniowie szczególnie uzdolnieni muzycznie i ci niepełnosprawni umysłowo i ruchowo. Momentem kulminacyjnym było wykonanie piosenki napisanej i skomponowanej w pierwszym roku trwania projektu pt. „Love Song”.

Po koncercie dorośli uczestnicy projektu zwiedzili Tyskie Muzeum Browarnictwa, a uczniowie na szkolnych warsztatach dekorowali pierniczki, wykazując się niebywałą kreatywnością.

W piątek 15 grudnia uczestnicy projektu zostali przyjęci w Urzędzie Miasta przez dyrektor Miejskiego Centrum Oświaty Dorotę Gnacik oraz zwiedzili Stadion Miejski i Tyską Galerię Sportu. Tego dnia w szkole kulminacyjnym momentem było wspólne, międzynarodowe kolędowanie. Przeplatały się różne języki i melodie, a radość muzykowania udzieliła się wielu osobom. Była też okazja do posmakowania kuchni polskiej, zwłaszcza barszczu z uszkami, ciast i śląskich makówek.

W sobotę 16 grudnia odbyła się wycieczka do Krakowa, a niektórzy z gości (Włosi i Turcy) zwiedzili także były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz Birkenau.

Projekt będzie kontynuowany jeszcze do czerwca 2018 r., w programie m.in. kolejne spotkanie jego uczestników – w marcu w Turcji.

Koordynator projektu: Agata Stolecka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here