Mikołowska poetka w finale Nagrody Nike 2017

0
Genowefa Jakubowska-Fijałkowska znalazła się w gronie 7 finalistów nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2017; fot. Andrzej Fijałkowski

Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, poetka z Mikołowa, znalazła się w gronie siedmiorga finalistów nominowanych do prestiżowej Nagrody Literackiej „Nike 2017”. Na początku września finalistów ogłosiła na swoich łamach „Gazeta Wyborcza”, która wraz z Fundacją Agory przyznaje 100 tys. zł i statuetkę dla autora najlepszej książki roku.

Genowefa Jakubowska-Fijałkowska została nominowana do nagrody „Nike” za ubiegłoroczny tomik poezji „Paraliż przysenny”, wydany przez Instytut Mikołowski. 20 nominacji ogłoszono na tegorocznych Warszawskich Targach Książki. Gala rozdania statuetek odbędzie się 1 października w Warszawie.

W finale są dwie powieści („Las nie uprzedza” Krzysztofa Środy i „Serce” Radki Franczak), dwa tomiki poezji („Paraliż przysenny” Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej i „Włos Bregueta” Jacka Podsiadły), dwa eseje („Fałszerze pieprzu” Moniki Sznajderman i „Dwanaście srok za ogon” Stanisława Łubieńskiego) oraz reportaż („Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza).

Jurorami tegorocznej edycji nagrody są: Tomasz Fiałkowski (przewodniczący), Joanna Krakowska, Antoni Pawlak, Maria Anna Potocka, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna, Andrzej Werner, Marek Zaleski i Maria Zmarz-Koczanowicz. Decyzję o laureacie jury podejmuje w dniu jej wręczenia.

Genowefa Jakubowska-Fijałkowska to jedna z najbardziej cenionych współczesnych polskich poetek. Debiutowała na łamach wrocławskiej „Odry” w 1972 r. Jest autorką 6 tomów poetyckich, a także dwóch wyborów wierszy. Jej twórczość była wielokrotnie tłumaczona na angielski (dla prestiżowego londyńskiego wydawnictwa OFF Press) oraz na czeski, niemiecki, rosyjski, słowacki.

Wiersze mikołowianki drukowały najważniejsze polskie periodyki literackie, jak Arkusz, Akcent, Arkadia, Fraza, Nowa Okolica Poetów, Magazyn Literacki, Odra, Opcje, Zeszyty Literackie czy Życie Literackie. Jest dwukrotną stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współpracowała również z Radiem Katowice, które emitowało słuchowiska jej autorstwa.

Fot. Andrzej Fijałkowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here