Miliony dla gmin powiatu mikołowskiego w ramach Tarczy dla Samorządów

1
Samorządowcy z symbolicznymi czekami; fot. Izabela Kloc/FB

Samorządowcy starostwa mikołowskiego oraz gmin wchodzących w skład powiatu odebrali dziś (26 czerwca) symboliczne czeki na prawie 15 mln zł w ramach rządowego programu Tarcza dla Samorządów.

Program bazuje na środkach Funduszu Inwestycji Samorządowych. Łącznie jest warty 6 miliardów złotych (5 mld zł dla gmin i miast na prawach powiatu i 1 mld zł dla powiatów ziemskich).

Gminy wiejskie, miasta i powiaty mogą otrzymać dotacje od 0,5 mln zł do 93,5 mln zł. Wysokość  pieniędzy przekazanych danemu samorządowi zależy od wartości planowanych przez niego inwestycji. Kwoty maksymalnego limitu dotacji wynikają z relacji wydatków majątkowych oraz zamożności gmin i powiatów. Pieniądze nie muszą być wykorzystane w 2020 roku, nie trzeba będzie ich też zwracać.

Pieniądze przekazane przez rząd można wykorzystać m.in. na remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w drogi, wodociągi i kanalizację.

W ramach programu Tarcza dla Samorządu powiat mikołowski otrzymał 4 603 196 zł, Mikołów 3 903 267 zł, Orzesze 3 044 423 zł, Łaziska Górne 1 595 517 zł, Wyry 1 127 457 zł, a Ornontowice 531 342 zł.

Czeki wręczali dziś (26 czerwca) w mikołowskim biurze europoseł Izabeli Kloc senator Wojciech Piecha, poseł Bolesław Piecha i Adam Lewandowski, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

(J)

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo się cieszę. Panie Burmistrzu Blaski, czekam na efekty w sołectwach Zgoń ,Królówka, Woszczyce.
    Nowych inwestorów w Orzeszu, tym samym nowych miejsc pracy. I najważniejsze… wyrównanie szans dostępu do edukacji dla dzieci z w/w sołectw poprzez dostęp do szybkiej komunikacji miejskiej w kierunku dworzec Żory, PKP Tychy, stacja PKP Kobior.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here