Minister w parku wodnym i oczyszczalni ścieków

0
Zbigniew Gieleciak, prezes RGWŚ oprowadza rządową delegację; fot. RCGWŚ
Reklama

Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska 10 marca wizytował Wodny Park Tychy oraz oczyszczalnię ścieków w Urbanowicach. Dlaczego? W związku z przygotowywaną transformacją energetyczną kraju ministerstwo zapoznaje się z innowacyjnymi praktykami produkcji energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł.

Jak informuje nas Michał Pawlak, rzecznik prasowy Wodnego Parku Tychy, delegacja rządowa na czele z Michałem Kurtyką – ministrem klimatu i środowiska, Ireneuszem Zyską – pełnomocnikiem rządu ds. odnawialnych źródeł energii, Maciejem Chorowskim – prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Krystianem Szczepańskim – dyrektorem Instytutu Ochrony Środowiska odwiedziła zarówno tyską oczyszczalnię ścieków, jak i działający z nią w synergii Wodny Park Tychy. W spotkaniu wziął udział również Andrzej Dziuba, prezydent Miasta Tychy.

Innowacyjne rozwiązania technologiczne z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii zapewniające obu tyskim obiektom samowystarczalność energetyczną zaprezentował Zbigniew Gieleciak – prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej SA w Tychach.

Jak informuje Michał Pawlak, goście dopytywali m.in. o technologiczne aspekty związane z produkcją biogazu z odpadów biodegradowalnych (ścieków). W Wodnym Parku Tychy ministerialna delegacja obejrzała bioelektrociepłownię oraz największe atrakcje tego obiektu.

Jak przekazuje rzecznik Wodnego Parku Tychy, duże wrażenie zrobiła skala, zastosowane technologie i umiejętność wykorzystania regionalnego rynku odpadów biodegradowalnych do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej i zasilania nimi najbardziej energochłonnych obiektów komunalnych.

Reklama

– Synergia energetyczna obu tyskich obiektów jest godna upowszechnienia i naśladowania przez inne samorządy – podkreślili zgodnie członkowie ministerialnej delegacji.

– Priorytetem transformacji energetycznej powinno być oparcie jej o gospodarkę komunalną, z wykorzystaniem osadów i odpadów komunalnych. Do tego jednak potrzebna jest zmiana uregulowań prawnych i stworzenie systemów wsparcia finansowego i prawnego przez rząd, zwłaszcza w kontekście możliwości pozyskiwania środków europejskich – zaznaczył Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Zbigniew Gieleciak zwrócił uwagę na możliwości wykorzystania potencjału biogazowego do samobilansowania się społeczności energetycznych poprzez klastry energetyczne. Przedstawił także porównanie potencjałów różnych systemów energetycznych, opartych m.in. o fotowoltaikę i biogaz.

RCGW SA w 2020 roku wyprodukowała 6,2 mln m sześć. biogazu – w kofermentacji osadów ściekowych i odpadów biodegradowalnych (w roku 2020 przyjęto ich 103 tys. ton), co zapewniło samowystarczalność oczyszczalni ścieków i Wodnego Parku Tychy, a jej nadwyżka, odsprzedana do sieci, była wyższa niż roczne zapotrzebowania na energię tyskich trolejbusów.

Ilość wyprodukowanej przez spółkę energii w roku 2020 – 15 tys. MWh – pozwoliłaby na zasilanie przez rok 25-tysięcznego miasta. Nadwyżka w wysokości 5 tys. MWh została odsprzedana do sieci Tauron. Jeżeli chodzi o samowystarczalność energetyczną – RCGW SA jest liderem w Polsce i jednym z liderów europejskich.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj