Mizerne zainteresowanie planem z wizją galerii handlowej

0
Spotkanie nie cieszyło się zainteresowaniem mieszkańców; fot. ZB

W miejscu byłego targowiska przy ul. Jana Pawła II w Tychach w dalszym ciągu będzie mogła powstać galeria handlowa o powierzchni ponad 2 tys. metrów kwadratowych – to alternatywna propozycja zawarta w projekcie planu zagospodarowania przestrzennego centrum miasta dla osiedli O i N. Trzecie wyłożenie projektu miało miejsce 24 maja w klubie osiedlowym „Orion” przy ul. Orzeszkowej. Spotkało się z mizernym zainteresowaniem mieszkańców.

Wiadomość, że w rejonie tzw. osi zielonej miasta miałby powstać duży obiekt handlowy rok temu zbulwersowała mieszkańców, którzy wypełnili po brzegi salę sesyjną Urzędu Miasta Tychy, by w dyskusji protestować przeciwko niejasnym, ich zdaniem, działaniom władz. W tym roku plan zagospodarowania tego miejsca wciąż rozgrzewał emocje, ale, sadząc po liczbie mieszkańców uczestniczących w zebraniu, wzbudzał już mniejsze zainteresowanie (choć sala klubu „Orion” była 22 marca pełna). Na trzecie wyłożenie planu do klubu „Orion” przybyło 24 maja zaledwie kilku mieszkańców. Igor Śmietański, wiceprezydent Tychów, zapewniał, że ogłoszenia o spotkaniu widniały m.in. we wszystkich w klatkach schodowych bloków tego rejonu.

Lęk mieszkańców wciąż budzi możliwość wybudowania na terenie po byłym targowisku obiektu handlowego o powierzchni powyżej 2 tys. metrów kwadratowych, choć może tam też być zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna (teren w znacznej części jest własnością prywatną). Przedstawiciele władz Tychów przekonywali zebranych, że w przypadku wykorzystania tego terenu pod budowę obiektu handlowego nie powstanie tam hala handlowa w rodzaju Biedronki czy Lidla, bo będzie to dla inwestorów nieopłacalne, gdyż minimalna wysokość budynku musiałaby wynosić 12 metrów, zabronione będzie używanie tanich technologii budowlanych z wykorzystaniem np. blachach falistych trapezowych lub tynków akrylowych, no i elementem zniechęcającym ma być mała liczba miejsc parkingowych. Mogłaby tu powstać galeria handlowa, ale wiceprezydent Śmietański był zdania, że w przypadku konkurencji jaką stwarza powstająca galeria Gemini i hipermarket Skałka budowa jeszcze jednej galerii byłaby dla inwestora nieopłacalna.

Uwagi do projektu planu można składać w Urzędzie Miasta Tychy jeszcze do 14 czerwca br.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here