Modlitwa za górników na spotkaniu z europosłanką Jadwigą Wiśniewską

0
Europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska na spotkaniu w Tychach, 6.05.2018 r.; fot. ZB

Modlitwa za górników na spotkaniu z europosłanką Jadwigą Wiśniewską. Od modlitwy za poszkodowanych górników z kopalni „Zofiówka” rozpoczęło się dzisiejsze (6.05) tyskie spotkanie z Jadwigą Wiśniewską, europosłanką Prawa i Sprawiedliwości. Sala była wypełniona. Przybyło ponad sto osób. Nie wszyscy zdążyli zadać pytanie. Jedną z ciekawszych propozycji przedstawionych przez przedstawicielkę partii rządzącej jest zapowiedź programu 500+ dla młodzieży. Pieniądze te młodzi ludzie mieliby przeznaczyć tylko na cele kulturalne.

Dzisiejsze (6.05) spotkanie z europosłanką Jadwigą Wiśniewską (PiS) należy do całego cyklu spotkań organizowanych przez Prawo i Sprawiedliwość pod hasłem „Polska jest jedna”. Odbyło się w Domu Parafialnym przy kościele św. Marii Magdaleny w Tychach. Przybyło na nie ponad sto osób, nie wszyscy zmieścili się w sali.

Jadwiga Wiśniewska rozpoczęła spotkanie od modlitwy o łaskę ratunku dla górników kopalni „Zofiówka” uwięzionych pod ziemią. Wszyscy, w postawie stojącej, odmówili w tej intencji „Zdrowaś Mario” i „Pod Twoją obronę”, natomiast za śmiertelną ofiarę odmówiono „Wieczny odpoczynek”. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego górnika.

Europosłanka podkreśliła, że Polska bardzo dobrze czuje swoje chrześcijańskie korzenie, wie z jakiej tradycji wyrasta i to jest jej wartość. Przypomniała, że ojcowie założyciele Unii Europejskiej są dzisiaj kandydatami na ołtarze, dlatego Europa powinna pamiętać o swoim chrześcijańskim dziedzictwie. Niestety tak nie jest. Dzisiejsze władze UE za prawa człowieka uważają prawo do aborcji, czyli do zabijania dzieci.

Jedną z najważniejszych kwestii dla Polski jest bezpieczeństwo energetyczne, czyli mówiąc wprost uniezależnienie się w tym względzie od Rosji. Stąd skuteczne działania Polski zwiększające liczbę dostawców gazu.

Podsumowując dotychczasowe działania Prawa i Sprawiedliwości europosłanka zwróciła uwagę, że osiągnięte sukcesy wynikają z realizacji zgłaszanych przez Polaków postulatów. Wśród spełnionych obietnic rządu J. Wiśniewska wymieniła obniżenie wieku emerytalnego, uruchomienie programu 500+ będącego istotnym wsparciem dla rodzin. Pieniądze na ten program pochodzą z uszczelnienia systemu podatkowego – w ten sposób w 2017 r. tylko z tego źródła udało się uzyskać 30 mld zł.

Do sukcesów europosłanka zaliczyła m.in. obniżenie bezrobocia (najniższy poziom od 26 lat), podniesienie płacy minimalnej, stawki godzinowej, odbudowę polskich zakładów przemysłowych zlikwidowanych za czasów rządów PO-PSL. Wspomniała w tym kontekście działania rządu Donalda Tuska, który nie ratował polskich stoczni (w odróżnieniu od Niemiec i Francji, które swoje stocznie ratowały) a polskich stoczniowców przekwalifikowywano na fryzjerów dla psów i florystów. Za rządów PO (jak można było usłyszeć) Jastrzębska Spółka Węglowa zanotowała minus 3 mld zł strat, a władza strzelała gumowymi kulami do protestujących górników. Teraz ta sama spółka JSW ma (jak podała europosłanka) 3 mld zł zysku. Inną firmą skazana na „zaoranie” miał być LOT. Za czasów rządów PO ten polski przewoźnik lotniczy miał setki milionów strat; teraz, za rządów PiS jest na plusie.

– Obniżyliśmy podatek CIT z 19 proc. do 15 proc., a premier Morawiecki zapowiedział dalszą obniżkę do 9 proc. – mówiła Jadwiga Wiśniewska.

Europosłanka wspomniała o programie wyprawek dla dzieci 300+, oraz o innym programie 500+, bo tylko dla młodzieży (pieniądze te mają być przeznaczone na rozwój kulturalny młodego pokolenia). Przy okazji J. Wiśniewska wspomniała o potrzebie zmian w systemie kształcenia, w tym zawodowego.

– Mamy mnóstwo politologów i socjologów, ale nie mamy fachowców – stwierdziła europosłanka.

Natomiast wspominając o modelu wychowania młodzieży J. Wiśniewska powiedziała, że pedagogika typu „róbta co chceta” skompromitowała się. Przytoczyła słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że wychowywać to wymagać.

Komentując działania totalnej opozycji w Europarlamencie europosłanka PiS zauważyła, że granice wstydu zostały przekroczone wielokrotnie.

– Kłamstwo przebrane za prawdę biegnie przez świat, a my musimy tłumaczyć, tłumaczyć, tłumaczyć – powiedziała na spotkaniu w Tychach europosłanka PiS. – Byłoby dobrze, gdyby nie przeszkadzali. Jak nie mogą dać świadectwa prawdzie, to niech milczą.

Jadwiga Wiśniewska zacytowała też pytanie, które jej kiedyś zadano: „Jak to jest, że każde państwo członkowskie ma swojego komisarza, tylko Polska ma Elżbietę Bieńkowską?”

fot. ZB

Gdy nadszedł czas zadawania pytań między innymi Kazimiera Głogowska-Gosz upomniała się o pracowników dawnej Fabryki Samochodów Małolitrażowych, których pozbawiono akcji prywatyzowanego przedsiębiorstwa. Inni pytali m.in. o to, czy będzie zlikwidowany podatek Belki (czyli podatek np. od odsetek na kontach oszczędnościowych), czy zmienią się zasady naliczania emerytur, jeden z uczestników spotkania wyraził głośno obawę, czy komuś w PiS nie uderza woda sodowa do głowy (nie precyzując komu i dlaczego). W sprawach dotyczących kwestii ekonomicznych europosłanka obiecywała przekazać pytania ministrom odpowiednich resortów.

Jeden z uczestników zapytał europosłankę o prezydenta RP Andrzeja Dudę, zarzucając mu, że zawetował projekty ustaw reformy sądownictwa, wyautował Antoniego Macierewicza, uhonorował posowieckich generałów.

– To dla nas trudna sytuacja – przyznała europosłanka Jadwiga Wiśniewska. – Niech mnie pan zwolni z tych odpowiedzi.

Chętnych do zadawania pytań było znacznie więcej.

– Zainteresowanie było bardzo duże – stwierdził po spotkaniu Jakub Chełstowski, tyski radny PiS, współorganizator. – Pracujemy nad zorganizowaniem następnego spotkania.

(icz)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here