Mój Prąd: 5000 zł na fotowoltaikę

0
Reklama

Ministerstwa Środowiska i Energii oferuje finansowe wsparcia dla osób, które zamierzają zdecydować się na inwestycję, jaką są odnawialne źródła energii. Każdy beneficjent, który złoży stosowny wniosek, będzie mógł uzyskać dotację sięgającą nawet 5 tysięcy złotych na instalację fotowoltaiczną. Wnioski są przyjmowane już od sierpnia roku 2019. Co warto wiedzieć na temat programu Mój Prąd?

Program Mój Prąd — co trzeba wiedzieć?

Dotacja, która zarezerwowana jest dla beneficjentów tego programu to nic innego, jak bezzwrotne finansowe wsparcie. Co więcej, dotacja ta może nawet być większa niż połowa całkowitego kosztu instalacji fotowoltaicznej. Jej maksymalna wartość jednak nie może przekroczyć 5 tysięcy złotych. Nie możemy również nie wspomnieć, że instalacja powinna być zawarta w przedziale mocy wynoszącym od 2 kWp do 10 kWp. O tym jak dobrać właściwą moc fotowoltaiki przeczytasz na stronie columbusenergy.pl.

Dla kogo przeznaczony jest program Mój Prąd?

Program Mój Prąd został stworzony o wszystkich gospodarstwach domowych, które zdecydowały się na zakup paneli fotowoltaicznych po 23 lipca 2019 roku. Nie możemy zapomnieć, że beneficjentem musi być osoba fizyczna, która produkuje energię dla nikogo innego, jak siebie. Dlaczego jeszcze warto skorzystać z tej ulgi? Rząd zapewnia, że dotacja z programu Mój Prąd będzie współgrała z tak zwaną ulgą termoizolacyjną, dlatego część kosztów instalacji będziemy mogli odliczyć od podatku.

Jak uzyskać dofinansowanie?

W tym celu powinniśmy złożyć stosowny wniosek. Sprawa nie jest jednak taka prosta, ponieważ musimy zwrócić uwagę na daną kolejność naszych zgłoszeń. Na cały program Mój Prąd został przeznaczony aż miliard złotych, dlatego będzie z niego mogło skorzystać całe 200 000 beneficjentów. W jaki sposób możemy składać wnioski? Jedyną możliwością jest wersja papierowa. Dlaczego? Ponieważ na naszym wniosku powinien znajdować się nasz czytelny podpis. Gdzie znajdziemy wzór podania? Bez problemu możemy go ściągnąć z witryny internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jakie dokumenty jeszcze potrzebujemy?

  • Dowód w postaci faktury, który przedstawi koszty montażu, jak i dostawy samej instalacji wraz z informacją, że zgłaszamy się do programu Mój Prąd;
  • Klauzula informacyjne;
  • Potwierdzenie spłaty należności;
  • Zaświadczenie od Operatora Dystrybucyjnej Sieci, które potwierdzi instalację odpowiednich liczników.

O czym należy pamiętać w czasie staranie się o dofinansowanie?

Jeśli chcemy otrzymać dotację z programu Mój Prąd, będziemy zmuszeni spełnić wyżej wymienione założenia, wypełnić potrzebny wniosek, a także dostarczyć go w wyznaczonym terminie. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jasne zaznacza, że wszelkie wnioski powinny zostać wypełnione drukowanymi literami, czytelnym pismem z użyciem czarnego czy niebieskiego długopisu. W przypadku, gdy się do tego nie zastosujemy, nasz wniosek może zostać po prostu odrzucony.

Reklama

Zanim sama dotacja zostanie nam przekazana Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwróci szczególną uwagę na konkretne kwestie. Przede wszystkim przyjrzą się oni naszemu wnioskowi. Sprawdzą, czy został złożony w terminie oraz, czy jego forma była taka, jak być powinna. Nie możemy również zapomnieć o samym podpisie, który powinien być tak czytelny, jak to możliwe. Jeśli zapomnimy o wyżej wymienionych załącznikach, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nasz wniosek zostanie odrzucony.

Następnie urzędnik sprawdzi, czy nasze nazwisko znajduje się w katalogu, który został jasno określony przez twórców programu. Konkretna inwestycja powinna również być zgodna z założeniami programu Mój Prąd. Urzędnik sprawdzi także, czy nie ubiegaliśmy się w przeszłości o podobne dofinansowanie oaz, czy zakres, jaki zawarty jest we wniosku, nie był już w innym.

Mimo tego, że wymagania do programu Mój Prąd są dość spore, to naprawdę warto z niego skorzystać. Dzięki niemu nasza instalacja fotowoltaiczna zwróci się około rok wcześniej. Większość dotacji pokryła 25 procent kosztów instalacji beneficjentów, dlatego naprawdę warto z niej skorzystać.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj