Można będzie zobaczyć, na jakim etapie jest budowa Domu Ojca Pio

0
Wizualizacja Domu Ojca Pio; materiały Hospicjum św. Ojca Pio

W najbliższą niedzielę (8.09) Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie, obchodzące w tym roku jubileusz 20-lecia, organizuje Dzień Otwarty budowy Domu Ojca Pio. Można będzie zobaczyć, na jakim etapie jest ta budowa. Tego samego dnia odbędzie się festyn w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pszczynie. Część dochodu z tej imprezy zostanie przeznaczona na hospicjum.

Budowa kompleksu hospicyjno-opiekuńczego „Dom Ojca Pio” (na działce u zbiegu ul. Dobrawy i Skłodowskiej-Curie, niedaleko kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego) rozpoczęła się w 2015 r. na terenie przekazanym przez Radę Miejską w Pszczynie. Ogromnym nakładem finansowym hospicjum teren został przygotowany pod budowę (wykopano i usunięto pozostałości po węźle ciepłowniczym, założono uzbrojenie i wszystkie media).

Od początku hospicjum prowadziło budowę, nie umniejszając w żaden sposób swojej codziennej działalności − organizacji i sprawowania opieki nad osobami w terminalnym okresie choroby nowotworowej, których z roku na rok jest coraz więcej. W 2015 r. było to ok. 30 osób miesięcznie, w 2019 roku jest to już 50 pacjentów na miesiąc. Jednocześnie (od 2017 r.) hospicjum prowadzi także działalność opiekuńczą nad osobami niesamodzielnymi, rozwijając kompleksową opiekę nad seniorami w ich miejscach zamieszkania. Obecnie jest to ponad 20 osób na miesiąc.

Jak informuje Beata Zamlewska-Pałyga, przedstawicielka Hospicjum, ze względu na bardzo wysokie koszty budowy, a jednocześnie rosnące potrzeby społeczne, pierwszą budowaną częścią kompleksu jest budynek przeznaczony na Ośrodek Dziennego Pobytu Osób Niesamodzielnych dla 40 pacjentów, Poradnię Paliatywną i kuchnię. Po uruchomieniu tej części oraz zgromadzeniu potrzebnych środków rozpocznie się budowa hospicjum stacjonarnego (na 32 miejsca) wraz z kaplicą.

Wizualizacja Domu Ojca Pio; materiały Hospicjum Ojca Pio

Podczas Dnia Otwartego Budowy będzie można poznać rozplanowanie i funkcje poszczególnych pomieszczeń i ocenić stan prac budowlanych, ponieważ od kilkunastu miesięcy większość z nich prowadzona jest wewnątrz.  Godziny otwarcia budowy w niedzielę, 8 września: 9.00−14.00. Na miejscu obecni będą pracownicy i wolontariusze z hospicjum, z którymi będzie można porozmawiać.

Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie w tym roku obchodzi swoje 20-lecie. Uroczystość związane z jubileuszem zaplanowano na dzień liturgicznego wspomnienia patrona hospicjum – 23 września.

Okna na taras w świetlicy dla seniorów – budowa Domu Ojca Pio, fot. Hospicjum

(r), źródło: Hospicjum św. Ojca Pio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here