Msza św. za ofiary agresji Związku Radzieckiego na Polskę

0
Składanie kwiatów pod tablicą pamiątkową, 16.09.2018r.; fot. ZB
Reklama

Msza św. za ofiary agresji Związku Radzieckiego na Polskę. Dzisiaj (16.09) w kościele św. Krzysztofa w Tychach odprawiono mszę świętą m.in. za ofiary agresji Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 r. Po mszy złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową. Uroczystość zorganizował tyski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Na początku II wojny światowej Związek Radziecki był sojusznikiem III Rzeszy. Oba te totalitarne państwa, działając w porozumieniu, napadły na nasz kraj. Hitler uczynił to 1 września 1939 r., a Stalin 17 września. Na zagrabionych terenach obaj okupanci rozpoczęli ludobójstwo, którego ofiarami byli Polacy.

Dzisiaj (16.09), w przeddzień 79. rocznicy wkroczenia Armii Czerwonej do Polski, w kościele św. Krzysztofa odprawiono o godz. 11.30 mszę świętą za wszystkie ofiary II wojny światowej, a szczególnie za ofiary agresji Związku Radzieckiego na Polskę. Przed mszą Bożena Paliwoda z tyskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich przypomniała te tragiczne wydarzenia. Na skutek zdradzieckiego ataku do radzieckiej (sowieckiej) niewoli trafiło ponad 200 tysięcy żołnierzy, policjantów, funkcjonariuszy państwa polskiego. Elitę – ok. 22 tys. z nich – zamordowano strzałem w tył głowy. Symbolem tej zbrodni jest Katyń. Uaktywnili się ukraińscy nacjonaliści, dokonując rzezi Polaków (głównie kobiet, starców i dzieci) mieszkających na Kresach. Szacuje się, że rzeź ta, nazwana później wołyńską, pochłonęła 200 tys. ofiar.

 

Reklama

Po mszy świętej Karolina Hejmo z XV LO im. rtm. Witolda Pileckiego w Katowicach odczytała Apel Poległych, wymieniając m.in. żołnierzy wojska polskiego, którzy przelewali krew w walkach o polskość Śląska. Uroczystość uświetnił chór Presto Cantabile pod dyrekcją Dominiki Kawiorskiej. Janina Półtorak, prezes TMLiKPW w Tychach, wezwała Polaków do jedności, i zaapelowała o uczczenie poległych rodaków 27 września (o godz. 13.00 składanie kwiatów pod pomnikiem, o godz. 21.00 zapalenie świeczki w oknie).

W dzisiejszej uroczystości udział wzięli: przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich (m.in. tyski samorząd reprezentowała Barbara Konieczna, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Tychy, i wiceprezydent Igor Śmietański), służb mundurowych, organizacji społecznych. Było też 10 pocztów sztandarowych m.in. z tyskich szkół. Delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową w kościele św. Krzysztofa.

tekst i fot.:(icz)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj