Msza św. za zamordowanych polskich profesorów lwowskich uczelni

0
Msza święta za zamordowanych w 1941 r. polskich profesorów lwowskich uczelni; kościół św. Jana Chrzciciela Tychy, 7.07.2019r.; fot. ZB

Msza św. za zamordowanych polskich profesorów lwowskich uczelni. Dzisiaj (7 lipca) z inicjatywy tyskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w kościele św. Jana Chrzciciela w Tychach odprawiono mszę świętą za polskich profesorów lwowskich uczelni zamordowanych w 1941 r. przez Niemców. Modlono się też za ofiary nacjonalistów ukraińskich, m.in. za kapłanów zamordowanych w latach 1939 – 1947.

Podczas II wojny światowej Związek Radziecki i jego sojusznik – niemiecka III Rzesza – dążyli do zniszczenia narodu polskiego. Na skutek zawartego w sierpniu 1939 r. paktu między tymi państwami dokonano czwartego rozbioru Polski. Każdy z zaborców na swój sposób dopuścił się wobec Polaków zbrodni ludobójstwa ze szczególną zajadłością tępiąc polską inteligencję (w tym profesorów krakowskich i lwowskich uczelni). Ludności polska mieszkająca na terenach Wołynia i Małopolski Wschodniej w latach 1939 – 1947 mordowana była też przez Ukraińską Powstańczą Armię, będąca zbrojnym ramieniem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

Niemieckie represje wobec Polaków mieszkających we Lwowie rozpoczęły się na początku lipca 1941 roku, a więc już w pierwszych dniach po wkroczeniu do tego miasta Wehrmachtu. Aresztowano wtedy polskich profesorów lwowskich uczelni według listy przygotowanej przez ukraińskich studentów-nacjonalistów. Zamordowano wtedy na Wzgórzach Wuleckich 25 profesorów wraz z rodzinami (w sumie 40 osób) i zakopano w dole. Gdy front zbliżał się do Lwowa, chcąc zatrzeć ślady zbrodni, Niemcy wydobyli z grobu te ciała, spalili je, popiół przesiali przez sita. To co na sitach jeszcze zostało zmielili i wraz z prochami rozsiali po lesie.

Dzisiaj (7 lipca) w Tychach w intencji zamordowanych w lipcu 1941 przez Niemców profesorów lwowskich uczelni odprawiono o godz. 12.00 w kościele św. Jana Chrzciciela mszę świętą. Przed mszą tragiczne wydarzenia sprzed 78 lat przypomniała Romana Oleska, przewodnicząca komisji rewizyjnej oddziału Tyskiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, natomiast już podczas mszy świętej Janina Banasikowska odczytała listę zamordowanych lwowskich profesorów.

Romana Oleska z TMLiKPW przypomina tragiczną historię Polaków na Kresach; 7.07.2019 r.; fot. ZB

Inny wymiar ludobójstwa na kresach miała Zbrodnia Wołyńska zwana też Rzezią Wołyńską. Trwała od 1939 do 1947 roku. Dokonali jej nacjonaliści ukraińscy m.in. z Ukraińskiej Powstańczej Armii. Ofiarami była ludność polska, najczęściej starcy kobiety i dzieci. W ten sposób nacjonaliści ukraińscy chcieli „oczyścić” z Polaków Wołyń i Małopolskę Wschodnią. Byli też jednak Ukraińcy, który z narażeniem życia ratowali Polaków.

Po mszach dopołudniowych członkowie TMLiKWP kwestowali na rzecz polskich rodzin mieszkających dzisiaj na Kresach.

ZB

Dodaj komentarz