Msza święta za poległych i pomordowanych Polaków

0
Uroczystości przed tablicą upamiętniająca Kresowiaków zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich i sowieckich komunistów, 19.09.2021 r.; fot. ZB
Reklama

Dzisiaj (19 września), pamiętając o 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w intencji ofiar wojny, w tym na Kresach II RP, w kościele św. Krzysztofa w Tychach odprawiono mszę świętą. Później odczytano Apel Pamięci i złożono kwiaty oraz zapalono znicz pod tablicą upamiętniającą pomordowanych Kresowiaków. Uroczystość zorganizował tyski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Przed rozpoczęciem mszy,  Romana Oleska , przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, przypomniał tragiczną historię Kresów II RP. O losie mieszkających tu Polaków zadecydowali Związek Radziecki i III Rzesza sprzymierzeni ze sobą zawartym w sierpniu 1939 r. paktem Ribbentrop – Mołotow (zwanym również paktem Hitler – Stalin), który dokonywał czwartego rozbioru Polski. 1 września 1939 Niemcy napadły na nasz kraj, a 17 września, uderzając od wschodu, do agresji przyłączył się Związek Radziecki, współuczestnicząc tym samym w rozpoczęciu II wojny światowej.

Obaj agresorzy, każdy na swój sposób, dążyli do unicestwienia narodu polskiego, zaczynając od mordowania polskiej inteligencji. Niemcy w 1939 r. najpierw sami wywieźli do obozów koncentracyjnych profesorów krakowskich uczelni, a później po rozpoczęciu wojny z ZSRR, po wkroczeniu do Lwowa, z pomocą ukraińskich nacjonalistów, na Wzgórzach Wuleckich rozstrzelali profesorów lwowskich uczelni i członków ich rodzin. Później nacjonaliści ukraińscy spod znaku OUN i UPA dopuścili się ludobójstwa na bezbronnej ludności polskiej, które nazywamy dzisiaj Zbrodnią Wołyńską (w okrutny sposób zamordowano ponad 200 tys. Polaków, w tym kobiety i dzieci).

Symbolem ludobójstwa dokonanego przez ZSRR jest Zbrodnia Katyńska (rozstrzelanie ponad 20 tys. polskich oficerów wziętych do niewoli) i zsyłki na Syberię w latach 1939-1947, które przeżyło niewielu rodaków.

Podczas mszy świętej modlono się nie tylko za ofiary ludobójstwa dokonanego na Polakach przez Niemców, Sowietów, Ukraińców, lecz również za żołnierzy polskich walczących na wszystkich frontach II wojny światowej, w tym za żołnierzy, którzy w Kampanii Wrześniowej przelewali krew w obronie polskości Śląska.

Reklama

Asystę mundurową podczas dzisiejszej uroczystości  zapewnili uczniowie ZDZ w Katowicach Zespołu Szkół im. Orląt Lwowskich w Tychach, którzy wystawili kompanię honorową (dowodziła nimi Martyna Hajduk). Po mszy Apel Pamięci poprowadził Patryk Lesiak z ZS im. Orląt Lwowskich, wymieniając m.in. obrońców Kresów przed Armią Czerwoną, w tym m.in. obrońców Grodna i Lwowa. Końcowym punktem uroczystości było złożenie kwiatów przez delegację, w skład której wchodzili  m.in. wiceprezydent Tychów Igor Śmietański i przewodnicząca Rady Miasta Tychy Barbarę Konieczna, pod tablicą w kościele, poświęcona Kresowiakom. Wartę honorowa przed tablica pełniły Amelia Michalska i Patrycja Kulesza. Ostatnim akcentem było zapalenie przez Janinę Półtorak, prezes tyskiego oddziału TMLiKPW, znicza pod tablicą upamiętniającą fakt zbrodni dokonanej na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów i sowieckich komunistów. Po mszy przed kościołem przeprowadzono kwestę dla rodaków mieszkających dzisiaj na dawnych Kresach II RP.

Oprawę artystyczną mszy św. zapewnił chór Presto Cantabile (msza święta rozpoczęła się odśpiewaniem Bogurodzicy, a zakończyła Rotą). Poczty sztandarowe wystawiło m.in. kilka tyskich szkół. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych w Tychach.

Zdzisław Barszewicz

 

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj