Mural Polonii Tychy gotowy

0
Mural poświęcony Polonii Tychy został ukończony 29 września br., fot. J. Jędrysik

Dziś (29 września) Paweł Ryżko, artysta grafik ukończył mural na ścianie budynku mieszkalnego przy ul. Arkadowej 2. Malowidło jest hołdem złożonym drużynie piłkarskiej Polonia Tychy, która w latach 50. XX wieku integrowała społeczność pierwszego tyskiego osiedla A – ludność napływową i miejscowych Ślązaków.

Paweł Ryżko i jego dzieło; fot. J. Jędrysik

W piątek 29 września spotkaliśmy Pawła Ryżko, kiedy skończył nanosić ostatnie poprawki w swoim dziele. – Zafascynowała mnie ta historia. Polonia Tychy powstała w czasach, kiedy sport nie był jeszcze maszynką do zarabiania niewyobrażalnych pieniędzy. Chodziło o radość gry, wspólne przeżycia, spędzanie czasu i integrację. Poznałem historię osiedla A. Wiem, że zamieszkali w nim ludzie z wielu regionów Polski i na początku nie zawsze dobrze układały się ich stosunki ze Ślązakami. Sport był okazją do przełamania tych barier. W Polonii grali chłopcy z osiedla A, ale i z innych, starych dzielnic miasta – mówi Paweł Ryżko, absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, artysta zajmujący się głównie plakatem, typografią, pracą opartą na szablonie.

– Kiedy malowałem ten mural odwiedzili mnie dwaj byli piłkarze Polonii. Byli wzruszeni – mówi Paweł Ryżko. Grafika przedstawia herb drużyny (nawiązujący do Przedsiębiorstwa Ciężkiego Sprzętu Budowlanego Budownictwa Węglowego, które opiekowało się zespołem), rok założenia – 1957 nazwę Polonia Tychy oraz hasło utrzymane w duchu epoki – „Zacieśnia braterskie więzi”. – Inspiracją dla mnie było zdjęcie z pochodu pierwszomajowego, na którym zawodnicy Polonii niosą tablicę z nazw klubu – mówi Paweł Ryżko. Grafik zastosował ten sam wzór liter.

To zdjęcie było jedną z inspiracji dla artysty, fot. archiwum Polonii Tychy

Łódzki artysta do projektu zaprosił również spadkobierców tradycji Polonii, czyli współczesną, żeńską drużynę piłkarską. Również dzisiaj (29 września) w Szkole Podstawowej nr 14 odbyła się lekcja i pokazowy trening piłkarski z udziałem obecnych i dawnych zawodników Polonii Tychy. Uczestnicy otrzymali specjalnie zaprojektowane na tę okazję przez Pawła Ryżko – koszulki piłkarskie oraz plakaty.

Przypomnijmy, że Polonia Tychy, choć występowała tylko w A-klasie, była uwielbiana przez kibiców, a w meczach towarzyskich grała jak równy z równym z Górnikiem Zabrze czy pierwszoligowym drużynami z Węgier i NRD. Zanim w Tychach pojawił się wielosekcyjny GKS, to właśnie Polonia trenowała sportowców – oprócz piłkarzy także siatkarzy, kolarzy czy lekkoatletów.

Piłkarze Polonii Tychy w 1964 r. przed budynkiem klubowym na osiedlu A.

Mural powstał w ramach projektu „Tychy – przeszłość – dziś. Sztuka dla lepszego życia” realizowanego przez Muzeum Miejskie w Tychach. To całoroczny cykl działań obejmujących dyskusje, spacery i realizacje artystyczne w przestrzeni miasta. Kuratorami projektu są Michał Kubieniec i Stanisław Ruksza. Działanie dofinansowane zostało ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here