Mural z Jerzym Kukuczką gotowy

0
Fot. J. Jędrysik

W tym tygodniu artysta Piotr Czen ukończył mural na elewacji Szkoły Podstawowej nr 10 w Mikołowie. Przedstawia patrona placówki – legendarnego himalaistę Jerzego Kukuczkę w wysokogórskim plenerze.

Większość obrazu była gotowa w połowie sierpnia. W ostatnich dniach Piotr Czen domalował czubek głowy himalaisty i resztę górskich szczytów. Te prace odbywały się na zwyżce.

W tym roku mija 30 lat od tragicznej śmierci Jerzego Kukuczki, który jako drugi człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie 14 głównych szczytów o wysokości ponad 8 tysięcy metrów. Patron SP nr 10 zginął w 1989 r. Odpadł od ściany podczas wspinaczki na Lhotse.

Społeczność szkolna postanowiła uczcić ten fakt w szczególny sposób. Mural powstał na podstawie rysunku Laury Kropiwnickiej, uczennicy SP nr 10. Wygrała ona konkurs plastyczny, który ogłoszono w ubiegłym roku. Malowidło przedstawia Jerzego Kukuczkę w kasku i goglach wspinaczkowych na tle wysokogórskiej panoramy.

Słynny himalaista został patronem SP nr 10 w 2012 r. (wówczas było to Gimnazjum nr 2). Jak czytamy w uzasadnieniu tego wyboru: „Jerzy Kukuczka, jak nikt inny, kształci w młodym pokoleniu konsekwentne, niezłomne i cierpliwe dążenia do celu, wbrew wszelkim przeciwnościom. Zaraża pasją oraz pragnieniem odnoszenia sukcesów”.

Koszty wykonania muralu są następujące: 3 tys. zł netto – wynagrodzenia dla artysty i ok. 1,8 tys. zł – zakup farb.

(JJ)

Mural z Jerzym Kukuczką

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here