Mural z Jerzym Kukuczką

0
Mural z Jerzym Kukuczką powstaje na ścianie Szkoły podstawowej nr 10 w Mikołowie; fot. J. Jędrysik
Reklama

Szkoła Podstawowa nr 10 w Mikołowie nosi imię Jerzego Kukuczki. W tym roku mija 30 lat od tragicznej śmierci wybitnego himalaisty. Społeczność szkolna postanowiła uczcić ten fakt w szczególny sposób. Na frontowej elewacji budynku malowany jest mural poświęcony patronowi.

Tworzy go Piotr Czen, artysta specjalizujący się w tego typu malowidłach. Mural powstaje na podstawie rysunku Laury Kropiwnickiej, uczennicy SP nr 10. Wygrała ona konkurs plastyczny, który ogłoszono w ubiegłym roku. Projekt przedstawia Jerzego Kukuczkę w kasku i goglach wspinaczkowych na tle wysokogórskiej panoramy.

Jak informuje nas Mateusz Łaszczyk z Biura Promocji Urzędu Miejskiego w Mikołowie, Piotr Czen wykonał już większość pracy. Pod koniec sierpnia domalowany zostanie czubek głowy himalaisty oraz resztę górskich szczytów. Ze względu na wysokość malarz pracował będzie na zwyżce.

Prace mają być ukończone pod koniec sierpnia br.; fot. J. Jędrysik

Jak informuje Mateusz Łaszczyk, koszty wykonania muralu są następujące: 3 tys. zł netto – wynagrodzenia dla artysty i ok. 1,8 tys. zł – zakup farb.

Słynny himalaista został patronem SP nr 10 w 2012 r. (wówczas było to Gimnazjum nr 2). Jak czytamy w uzasadnieniu tego wyboru: „Jerzy Kukuczka, jak nikt inny, kształci w młodym pokoleniu konsekwentne, niezłomne i cierpliwe dążenia do celu, wbrew wszelkim przeciwnościom. Zaraża pasją oraz pragnieniem odnoszenia sukcesów”.

Reklama
Fot. J. Jędrysik

Jerzy Kukuczka (ur. 24 marca 1948 w Katowicach, zm. 24 października 1989 na Lhotse w Nepalu) jako drugi człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie 14 głównych szczytów o wysokości ponad 8 tysięcy metrów (pierwszy był Reinhold Messner, któremu zajęło to szesnaście lat i cztery miesiące, Kukuczce niespełna osiem lat). Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych himalaistów w historii.

Był beskidzkim góralem, którego rodzina pochodzi z Istebnej. W 1966 r. wstąpił do Koła Katowickiego Klubu Wysokogórskiego i ukończył tatrzański kurs wspinaczkowy. Spośród 14 ośmiotysięczników zdobytych w latach 1979–1987 na 8 wszedł nowymi drogami (poza swoim pierwszym ośmiotysięcznikiem wspinał się albo w ekstremalnie ciężkich warunkach zimą albo nowymi trasami). Wolno aklimatyzował się, za to słynął z ogromnej wytrzymałości psychicznej i fizycznej. Jego partnerami byli m.in. Wojciech Kurtyka, Artur Hajzer, Krzysztof Wielicki oraz Ryszard Pawłowski.

W 1988 r. na igrzyskach olimpijskich w Calgary wraz z Reinholdem Messnerem nagrodzony srebrnym Orderem Olimpijskim. Reinhold Messner odmówił przyjęcia medalu, uzasadniając swój gest tym, że uważa alpinizm za twórczość, a nie rywalizację. Kukuczka przyjął medal, ponieważ w wyczynowym wspinaniu widział sportowe wartości, co niejednokrotnie podkreślał: „W alpinizmie, jak w szachach – mówił – jest miejsce na swego rodzaju twórczość i sportową rywalizację. Gdyby jej zabrakło, być może nigdy bym się nie wspinał”.

Zginął na wysokości 8300 metrów 24 października 1989 r. podczas wejścia na Lhotse nową drogą przez słynną, niezdobytą wówczas południową ścianę. Szczyt atakował wspólnie z Ryszardem Pawłowskim. Kukuczka wspinał się jako pierwszy i tuż przed granią szczytową odpadł. Lina, nie wytrzymując obciążenia, pękła, a wspinacz spadł w dwukilometrową przepaść. Ciała Kukuczki nigdy nie odnaleziono. W tym roku minie 30 lat od jego tragicznej śmierci.

Jerzy Kukuczka pozostawił żonę Cecylię oraz dwóch synów: Macieja i Wojciecha. Młodszy Wojciech zdobył Mount Everest.

(JJ)
Notka o Jerzym Kukuczce – Wikipedia.pl

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj