Na Jeziorze Goczałkowickim ma powstać wyspa

0
Zachód słońca nad Jeziorem Goczałkowickim, widok z korony zapory, fot. arch. Renata Botor-Pławecka

Na Jeziorze Goczałkowickim ma powstać wyspa – dla ochrony ptaków wodno-błotnych. Wysepka ma być dla nich dogodnym miejscem lęgowym.

Jak podała dziś (13.12) na spotkaniu z dziennikarzami starosta Barbara Bandoła, wyspę o powierzchni co najmniej 450 m kw. planuje się utworzyć na Jeziorze Goczałkowickim w rejonie ujścia Wisły. Ma to być dogodne miejsce lęgowe dla ptaków. Taki jest główny cel projektu: ochrona i poprawa stanu zachowania istotnych siedlisk ptaków wodno-błotnych, w szczególności ślepowrona i rybitwy rzecznej.

Projekt planuje się zrealizować do 2022 r. Zakłada on także m.in. zabezpieczenie wysp na stawach hodowlanych, budowę wieży obserwacyjnej nad zbiornikiem goczałkowickim oraz wykonanie parkingu dla pojazdów czy budowę po południowej stronie zbiornika goczałkowickiego dwóch pomostów dla wędkarzy.

Starosta Barbara Bandoła w tym tygodniu podpisała porozumienie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach w sprawie realizacji projektu (jego nazwa: „Ochrona siedlisk ptaków wodno-błotnych w Dolinie Górnej Wisły”). Na podstawie tego porozumienia udostępnione zostały grunty Skarbu Państwa w celu utworzenia wyspy jeziorze. Beneficjentem koordynującym jest Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu LIFE oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Od lewej: Damian Czechowski – koordynator projektu, Jolanta Prażuch – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach, starosta Barbara Bandoła oraz sekretarz powiatu Szymon Sekta; fot. Powiat Pszczyński

(r)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here