Na osiedlu B powstanie sad owocowy

0
Wizualizacja miejskiego sadu owocowego; źródło: UM Tychy
Reklama

W Tychach na miejskim skwerze przy ul. Hlonda powstanie sad owocowy o powierzchni prawie 2000 metrów kw. Będzie to pierwszy, ogólnodostępny, miejski sad. Zrywać w nim będzie można czereśnie, wiśnie, mirabelki, brzoskwinie, jabłonie, różne odmiany malin i jeżyn.

Jak informuje nas Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, stworzenie ogrodu z jadalnymi owocami możliwe jest dzięki realizowanemu w Tychach budżetowi obywatelskiemu.

Jak mówi rzecznik UM Tychy, projekt ma kosztować 50 tys. zł.

W sadzie znajdą się także tabliczki informacyjne z opisem poszczególnych drzew, krzewów i instrukcją uprawy.

– Dla odpowiedniej aranżacji przestrzeni, zachęcającej do korzystania z tego miejsca, mają powstać elementy małej architektury w wydaniu naturalistycznym m.in. kłody drewna, siedziska z drewna np. z miejskiej wycinki służące zarówno do wypoczynku, jak i do zabawy dzieci – mówi Róża Jaros z Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych w Tychach.

Reklama

W sadzie znajdzie się miejsce dla pergoli w kształcie kopuły. Konstrukcja stanowić ma podporę dla winorośli oraz ma być elementem wyróżniającym sad i przyciągającym mieszkańców do korzystania z niego.

Zaangażowanie mieszkańców – to jeden z celów projektu, dlatego w planach jest wspólne sadzenie drzew i krzewów podczas warsztatów, które zgodnie z założeniem odbywać się będą przed 15 listopada (dokładna data akcji sadzenia będzie podana co najmniej dwa tygodnie przed planowaną akcją).

Projekt powstaje w ramach tyskiego budżetu obywatelskiego. Oprócz zachęcenia mieszkańców do przebywania w sadzie i kosztowania owoców ma także poprawić retencję, bioróżnorodność, estetykę miejsca oraz zwiększyć atrakcyjność dla mieszkańców poszukujących terenów do rekreacji.

Miejsce ma być także przestrzenią do edukacji np. w zakresie samowystarczalności żywieniowej, a także promocją miejskich upraw poprzez stworzenie ogrodu jadalnego.

(J)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here