Najbardziej popularne technologie OZE. Do wykorzystania w MŚP

0
fot. Extremis z Pixabay
Reklama

Sięgając po odnawialne źródła energii (OZE), przedsiębiorcy sektora MŚP najchętniej instalują u siebie mikroelektrownie fotowoltaiczne. Mają również do wyboru: turbiny wiatrowe, biogazownie, biomasę, elektrownie wodne, pompy ciepła, kolektory słoneczne.

Przegląd najbardziej popularnych technologii OZE dla małych i średnich przedsiębiorców zawiera wykonana na zlecenie  Departamentu Energii Odnawialnej i Rozproszonej Ministerstwa Energii analiza pt. „Rozwój odnawialnych źródeł energii w sektorze Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw, w tym możliwość zastosowania rozwiązań prosumenckich. Stan obecny i perspektywy rozwoju” (autorzy: Krzysztof Dziaduszyński, Michał Tarka, Marcin Trupkiewicz, Kamil Szydłowski). Według autorów tej analizy dla sektora MŚP najbardziej przyjazne i najprostsze jest wykorzystanie elektrowni fotowoltaicznych, pomp ciepła i kolektorów słonecznych.

W zależności od tego, skąd pompy cieplne czerpią energię dzielimy je na gruntowe (energia z ziemi), powietrzne i typu woda-woda. Ich atrakcyjność polega również na tym, że mogą pracować w skojarzeniu z elektrownią fotowoltaiczną (zalety i wady takiej elektrowni szczegółowo opisaliśmy w Nowym Eko Info z 18.08.2020 r.). Natomiast kolektory słoneczne to najpopularniejsze źródło OZE w mikroskali (przydatne np. do podgrzania wody użytkowej lub wsparcia centralnego ogrzewania).

Biogazownie są szczególnie przydatne w przetwórniach płodów rolnych, ubojniach, masarniach, mleczarniach, dużych piekarniach, a więc tam, gdzie można za ich pomocą zutylizować powstały biologiczny odpad. Są przy tym stabilnym źródłem ciepła i prądu elektrycznego. Mogą więc również zasilać w energię  najbliższą okolicę, a więc być dodatkowym źródłem zarobku dla przedsiębiorcy.

Przy wykorzystaniu biomasy trzeba wziąć pod uwagę fakt, że to biologiczne paliwo nie jest powszechnie dostępne, a jego spalanie wymaga zastosowania specjalistycznych kotłów wysokiej jakości, gdyż w przeciwnym razie może się ono stać źródłem niskiej emisji.

Reklama

Z powodów lokalizacyjnych nie wszyscy przedsiębiorcy mogą wykorzystać do własnych potrzeb elektrownie wodne. Natomiast stanowią one czyste źródło energii, a przy okazji mogą regulować poziom wody w rzekach i potokach, przeciwdziałając podtopieniom. Z kolei wykorzystanie energii wiatru, ze względu na złożoność związanych z tym problemów (np. technologicznych), nie jest dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zadaniem prostym.

(pp), źródło: gov.pl

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj