Narzędzia dla MŚP w zakresie OZE. Projekt XPRESS

0
fot. Skeeze z Pixabay

Komisja Europejska poinformowała, że stworzono specjalną wyszukiwarkę internetową i zbiór danych, które są pomocnymi narzędziami przy zaspokajaniu potrzeb m.in. przedsiębiorstw z sektora MŚP w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Unijny projekt XPRESS, jak czytamy na stronie KE (cordis.europa.eu), wspiera zamówienia publiczne w celu ułatwienia współpracy między MŚP i sektorem publicznym w zakresie wykorzystania OZE w całej Unii Europejskiej. Właśnie w ramach tego projektu „stworzono wyszukiwarkę umożliwiającą MŚP dostęp do przetargów związanych z OZE oraz bazę danych zawierającą wcześniejsze zaproszenia do składania ofert w projektach związanych z OZE”.

Portal KE, cytując komunikat ze strony „Energy Global”, wyjaśnia, że wyszukiwarka umożliwia „znajdowanie najnowszych ogłoszeń o przetargach opublikowanych w systemie Tenders Electronic Daily (TED) na podstawie indywidualnego zestawu kodów wspólnego słownika zamówień (tematy umów), słów kluczowych, terminu, kraju i rodzaju dokumentu”, a baza danych (repozytorium) zachęca „podmioty realizujące zamówienia publiczne do wdrażania zielonych zamówień publicznych dzięki zbiorowi ponad 3900 przyjaznych dla MŚP przetargów dotyczących OZE, opublikowanych w latach 2016–2018 i przechowywanych w internetowej bazie danych na platformie XPRESS”. Po co przeglądać stare przetargi? KE odpowiada: „Dzięki portalowi XPRESS podmioty realizujące zamówienia publiczne będą mogły wyszukiwać technologie i rozwiązania OZE, których wcześniej nie znały, a MŚP będą mogły wchodzić na nowe rynki i oferować swoje innowacyjne rozwiązania instytucjom publicznym”. Połączenie wyszukiwarki i repozytorium, jak czytamy, ma zwiększyć popyt i podaż technologii OZE w całej UE.

(pp)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here