Narzędzie do walki z hałasem. Mapy akustyczne

0
fot. Danilo Bueno z Pixabay
Reklama

Obowiązek realizacji map akustycznych wprowadziła dyrektywa 2002/49/WE Parlamentu Europejskiego oraz Rady odnosząca się do oceny i zarządzania poziomem hałasu w środowisku. Na podstawie takich map powinny być opracowane programy ochrony środowiska przed hałasem (POŚH).

Mapy akustyczne wykonuje się w celu monitorowania hałasu. Według opracowania Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska („Wytyczne do sporządzenia map akustycznych”) sfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, mapę akustyczną dla aglomeracji o liczbie mieszkańców większej niż 100 tys. sporządza starosta. Natomiast w przypadku np. drogi, linii kolejowej obowiązek ten spoczywa na zarządzających tą infrastrukturą – z tym, że obejmuje odcinki dróg, po których przejeżdża ponad 3 mln pojazdów rocznie, i odcinki linii kolejowych, po których przejeżdża ponad 30 tys. pociągów rocznie. Mapa akustyczna musi być też wykonana dla lotniska cywilnego, na którym notuje się rocznie ponad 50 startów lub lądowań statków powietrznych (z wyłączeniem lotów szkolnych wykonywanych przy użyciu samolotów o masie startowej poniżej 5,7 t).

Mapy akustyczne wprowadzone dyrektywą 2002/49/WE obejmują do 30 proc. ludności w skali kraju. Hałas, na który narażona jest pozostała część populacji, ma monitorować  właściwy terytorialnie wojewódzki inspektor ochrony środowiska.

(pp)

Reklama
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj