Nie płakać, tylko wziąć życie za rogi

0
Laureatki oraz członkowie kapituły konkursowej w 2018 r.; fot. powiat pszczyński
Reklama

Krystyna Fuławka – inicjatorka i realizatorka budowy Domu Kulejących Aniołów w Piasku, Maria Kudła – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Kryrach, Ewa Sikora – od 20 lat pracująca z dziećmi i młodzieżą w grupach teatralnych w Pawłowicach, Karolina Kryut – właścicielka sieci salonów optycznych „Optyk Karolina”, Helena Rozmus – działaczka społeczna z Woli. To Klejnoty Ziemi Pszczyńskiej. Po raz szósty w Muzeum Zamkowym w Pszczynie odbyła się gala konkursu, w którym promuje się i nagradza kobiety aktywne społecznie i zawodowo.

Krystyna Fuławka; fot. powiat pszczyński

Siłę na to, co robię, daje mi niepełnosprawność, z którą związana jestem już 41 lat, ponieważ tyle lat ma mój syn Maciek. Długie lata płakałam, ale w końcu pomyślałam, że trzeba wziąć to życie za rogi. Dzisiaj jestem chyba najszczęśliwszą matką na świecie, bo niepełnosprawność mojego dziecka sprawiła, że mam inne patrzenie na ludzi, inne marzenia, inne wymagania od siebie i od życia – powiedziała Krystyna Fuławka, która otrzymała odznaczenie w kategorii Kobieta Społeczna. W tym roku pani Krystynie i innym rodzicom udało się oddać do użytku budowany przez wiele lat, z ogromną determinacją, Dom Kulejących Aniołów w Piasku.(Czytaj także: Kulejącego widzieli anioła)

Helena Rozmus; fot. powiat pszczyński

Trzeba mieć zamiłowanie do pracy społecznej, trzeba jej poświęcić wiele czasu. Ale kto rano wstaje, temu pan Bóg daje. Już nie jestem przewodniczącą koła gospodyń, ale do dziś jeszcze ciekawi mnie, co się w kole i w zespole dzieje. Bo zespół, który założyłam w 1979 r. istnieje do dziśmówiła Helena Rozmus uhonorowana tytułem Kobiety Ziemi Pszczyńskiej.

Ewa Sikora, która od 20 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą skupioną w grupach teatralnych w Pawłowicach została Kobietą Sztuki i Kultury. Kobietą Obyczajów i Tradycji została Maria Kudła, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Kryrach. Tytuł Kobiety Biznesu przypadł Karolinie Kryut, właścicielce sieci salonów optycznych „Optyk Karolina”.

Reklama

Laureatki zostały uhonorowane odznaczeniem, którym jest broszka wzorowana na maneli – bransolecie z przełomu XVI i XVII wieku, klejnocie rodu Promnitzów. Przedstawia dwie splecione dłonie, a pomiędzy nimi serce. To wyraz zawierzenia siebie drugiemu człowiekowi.

Do konkursu „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej” zgłoszono kilkadziesiąt kandydatek. Zgłaszały samorządy, koła gospodyń wiejskich, organizacje i stowarzyszenia. Laureatki wybrała kapituła w składzie: starosta pszczyński Paweł Sadza, przewodnicząca Rady Powiatu Barbara Bandoła, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Agata Tucka-Marek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie Bernadeta Sojka-Jany oraz prezes LGD „Ziemia Pszczyńska” Renata Dyrda.

Galę uświetniły występy chóru dziecięcego „PianoForte” ze Szkoły Podstawowej w Radostowicach, uczniów Ogniska Muzycznego w Pszczynie, chóru młodzieżowego działającego przy POPP „Per Spasso”, a także Pszczyńskiego Zespołu Kameralnego „Con fuoco”.

Inicjatorem i organizatorem gali „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej” jest Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie we współpracy z powiatem pszczyńskim.

O laureatkach
Kobieta Społeczna: Krystyna Fuławka
Inicjatorka i realizatorka budowy Domu Kulejących Aniołów w Piasku, placówki rehabilitacyjno-edukacyjno-terapeutycznej dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Budowę domu rozpoczęto w lipcu 2010 roku, a 6 stycznia tego roku odbyło się uroczyste otwarcie. Ponadto pani Krystyna pełni funkcję Przewodniczącej Stowarzyszenia od 1996r. Poprzez podejmowanie różnych inicjatyw zwraca uwagę na problematykę szczególnej sytuacji osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Wszystkie działania na rzecz osób niepełnosprawnych wykonuje społecznie. Sprawy te stawia na pierwszym miejscu i zawsze znajduje czas dla wszystkich swoich podopiecznych w stowarzyszeniu i ich rodzin, których jest ponad 100 osób.

Kobieta Obyczajów i Tradycji: Maria Kudła
Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Kryrach od 1996 roku. Swoją pracę traktuje jako powołanie, a wolny czas przeznacza ma rzecz mieszkańców Kryr. Jako członkini Koła Gospodyń Wiejskich organizuje wiele imprez i wycieczek lokalnych. Kultywując tradycyjne przepisy kulinarne przygotowuje mnóstwo wspaniałych potraw regionalnych, którymi reprezentuje sołectwo i gminę podczas licznych uroczystości gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Wspiera imprezy środowiskowe organizowane w sołectwie. Za swoją podstawę i działanie w środowisku lokalnym, jak i rozwijanie świadomości znaczenia kobiety, w 2012 roku otrzymała medal Orderu Serca-Matkom Wsi. Swoją zaangażowaną działalnością przyczynia się do budowania i utrwalania pozytywnego wizerunku wsi pszczyńskiej, a także integracji i aktywizacji innych kobiet. Działalność pani Marii jest potwierdzeniem, że chroni ona od zapomnienia śląskie obyczaje.

Kobieta Sztuki i Kultury: Ewa Sikora
Aktorka, instruktorka i animatorka teatralna, scenografka i reżyserka. Od 20 lat pracuje w Gminnym Ośrodku Kultury w Pawłowicach z dziećmi i młodzieżą skupionymi w grupach teatralnych: „Och teatr”, „Chichot” , „Fanaberia”, „Mała Fanaberia”, „Teatralny Bzik”, „TRiA”, „ENO”, a także wokalno-musicalowych: „Miniatura”, „Miraż”, i „eM”. Organizuje konkursy, warsztaty i imprezy teatralne. Wyreżyserowała ponad 35 przedstawień, a także wiele etiud i okolicznościowych występów. Stworzono cykl szkoleń teatralnych, dzięki czemu dzieci zainteresowane teatrem mają możliwość edukacji w tym zakresie od przedszkola do ukończenia szkoły średniej. Regularnie odnosi sukcesy ze swoimi grupami na przeglądach i konkursach teatralnych.

Kobieta Biznesu: Karolina Kryut
Właścicielka sieci salonów optycznych „Optyk Karolina”. Swoją przygodę w branży optycznej zaczęła w roku 2000. Dziś, po 18 latach ciężkiej pracy i zdobywania doświadczenia z dumą może szczycić renomowaną marką „Optyk Karolina”, którą budowała od podstaw. Obecnie to sieć sześciu salonów, które już 10 lat dbają o wzrok lokalnej społeczności; wśród nich jest jedyny na Śląsku salon optyczny przygotowany specjalnie z myślą o najmłodszych klientach. Pani Karolina to także osoba z ogromnym sercem włączająca się w różne akcje charytatywne, pomoc chorym oraz potrzebującym. Jej wrażliwość na drugiego człowieka oraz przeświadczenie o głębokim sensie tego, w czym realizuje się zawodowo, sprawiają, że prowadzi liczne działania na rzecz szkół, przedszkoli czy żłobków, na przykład w postaci bezpłatnych badań przesiewowych. Nie tylko czynnie uczestniczy w akcjach charytatywnych, ale także sponsoruje lokalne wydarzenia kulturalne, w tym Dni Pszczyny. Nie boi się wyzwań zawodowych, wręcz sama je stawia przed sobą – m.in. stylizując osobowości ze świata show biznesu. Jest najlepszym przykładem, że marzenia nie spełniają się same, ale wytrwałą pracą i otwartym sercem na drugiego człowieka.

Kobieta Ziemi Pszczyńskiej: Helena Rozmus
Aktywnie zaangażowana działaczka społeczna. Pełniła wiele funkcji w organizacjach społecznych na terenie wsi Wola, gminy Miedźna. Przez 33 lata była przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Woli. Za swoją działalność w przekazywaniu wartości kulturowych, krzewienie lokalnych obyczajów i tradycji, a także za swoją kreatywność i pomysłowość została wyróżniona „Miedźniańskim Ulem”. Z jej inicjatywy powstał Zespół Śpiewaczy „Wolanie”, który został przekształcony w Zespół Pieśni i Tańca „Wolanie” , którego była kierownikiem przez 25 lat. Obecnie swoją postawą i działalnością rozwija świadomość znaczenia kobiet w KGW i przekazuje młodszym pokoleniom wartości kultury ludowej. Cieszy się dużym autorytetem i jest pozytywnym wzorem do naśladowania dla innych kobiet.

(r), źródło/fot.: powiat pszczyński

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here