Nie rycerze, a lokomotywa. Zarząd województwa podsumował rok pracy.

0
Konferencja podsumowująca 12 miesięcy zarządu województwa śląskiego, 21.11.2019 r.; fot. ZB

Dokładnie rok temu – 21 listopada 2018 r. doszło do głośnej zmiany władzy w województwie śląskim. Dzięki przewadze głosów uzyskanej w sejmiku samorządowym, władzę w województwie przejęło Prawo i Sprawiedliwość. Marszałkiem został Jakub Chełstowski. Dzisiaj (21 listopada 2019 r.) zarząd województwa podsumował rok swojej pracy.

W konferencji, która odbyła się w Sali Kolumnowej, udział wziął cały zarząd województwa z marszałkiem Jakubem Chełstowskim oraz Jan Kawulok, przewodniczący sejmiku śląskiego.

Prezentacja trwała bez przerwy prawie dwie godziny. Dotyczyła m.in. działań w obszarach kultury, infrastruktury, transformacji regionu, ekologii, ochrony zdrowia, projektów społecznych, gospodarki, środków unijnych, postępu w realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Członkowie zarządu podkreślali, że w stosunku do października 2018 r. (kiedy województwem rządziła jeszcze Platforma Obywatelska z koalicjantami) w listopadzie 2019 r. zanotowano postęp w uruchomionych naborach wniosków RPO z 13 ,6 mld zł do prawie 16 mld zł, wnioskach wybranych do dofinansowania z 9,1 mld zł do 11,6 mld zł, podpisanych umowach z 8,4 mld zł do 10,9 mld zł, środkach wypłaconych beneficjentom z 2,1 mld zł do 4,3 mld zł.

W ramach gospodarki, jak można było usłyszeć, w obszarze innowacji MŚP podpisano 566 umów na kwotę 400 mln zł. Do 19 grudnia trwa nabór wniosków w ramach działań innowacyjnych MŚP – kwota na wsparcie projektów wynosi ponad 153 mln zł.

Wśród najważniejszych osiągnięć województwa były obchody setnej rocznicy wybuchu Powstań Śląskich. Włączył się w nie prezydent RP Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Kulminacyjnym punktem obchodów było widowisko multimedialne „Rapsodia Śląska” z muzyką Jana A.P. Kaczmarka, które odbyło się na Stadionie Śląskim oraz defilada „Wierni Polsce” z okazji Święta Wojska Polskiego, podczas której tysiące żołnierzy przemaszerowało ulicami Katowic.

W obszarze kultury zwiększono kwoty na działalność instytucji z nią związanych o 27,5 mln zł (z 163 mln zł w 2018 r. do ok. 190 mln zł). W wymiarze ekologii na walkę ze smogiem podwojono kwotę dotacji do ponad 160 mln zł, zwiększono liczbę gmin objętych dofinansowaniem z 6 do 27. Infrastruktura to m.in. 581 mln zł na przebudowę dróg wojewódzkich. Rewitalizacja Parku Śląskiego – koszt 226 mln zł, inwestycje w ogród zoologiczny, planetarium. W ramach projektów społecznych wsparcie dla bezrobotnych wyniosło 127 mln zł.

Jakub Chełstowski zwrócił szczególną uwagę na uruchomienie Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego dysponującego kwotą 10 mln zł. Marszałek zauważył, że był (jako tyski radny) inicjatorem uruchomienia gminnego budżetu obywatelskiego w Tychach.

Mijający rok to również kolejne inwestycje związane z infrastrukturą i ochroną zdrowia. Udało się m.in. przenieść Oddział Dermatologii dla Dzieci z Katowickiego Centrum Onkologii do Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu. Umożliwiono dalsze funkcjonowanie Ośrodka Ostrych Zatruć, tworząc Oddział Toksykologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

– Może nie jesteśmy rycerzami na białym koniu, ale za to dobrze naoliwioną lokomotywą –podsumował konferencję marszałek Chełstowski, mówiąc o zespole pracującym przez minione 12 miesięcy na rzecz województwa śląskiego.

(pp)

Tyszanin Jakub Chełstowski marszałkiem, województwem śląskim rządzi PiS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here