Nie wiesz, czy umowa jest dla Ciebie korzystna? Udaj się do adwokata

0

Na co dzień zawieramy wiele umów. Niektóre z nich, na przykład umowa kupna pomniejszych przedmiotów, nie wymagają analizy. Są jednak i takie, które warto skonsultować z prawnikiem, aby sprawdzić, czy są nie tylko korzystne, ale także zgodne z obecnie obowiązującymi przepisami.

Gdy podpisujemy umowę, zgadzamy się na znajdujące się w niej zapisy. Zdarza się jednak, że przed jej sygnowaniem nie czytamy jej dokładnie, ponieważ z góry zakładamy, że nie będzie ona zawierała niekorzystnych dla nas zapisów. To duży błąd! Można przekonać się o nim wtedy, gdy druga strona powołuje się na zapisy, z którymi nie zapoznaliśmy się wcześniej.

Opiniowanie umów – co to jest?

Aby pomagać swoim klientom w podpisywaniu umów, kancelarie prawne oferują specjalną usługę – to analizowanie i opiniowanie umów. Jest to usługa kierowana zarówno do klientów biznesowych – firm, spółek, jak i do osób indywidualnych, które także często sygnują różne ważne dla nich umowy. Usługa polega na przekazaniu umowy do kancelarii, a następnie na analizie jej zapisów przez prawnika. Potem może on zaprezentować swoją opinię na jej temat, wskazując na zalety i wady jej sygnowania. Dodatkowo prawnik może przygotować umowę, która będzie zawierała wszystkie niezbędne elementy i będzie zgodna z literą prawa. Osobom chcącym skorzystać z tego typu usług, jakie oferuje adwokat Zabrze także daje taką możliwość. Z adresami kancelarii można zapoznać się online.

Dlaczego warto korzystać z usługi opiniowania umów?

Opiniowanie umów to usługa przeznaczona dla każdego, kto chciałby mieć pewność, że sygnowana przez niego umowa nie zawiera niedozwolonych klauzul, czyli klauzul abuzywnych, a także jej zapisy nie będą dla niej niekorzystne. Pomoc prawnika może wtedy uchronić przed podpisaniem umowy, która będzie w określonych sytuacjach powodowała znaczne koszty, ograniczała prawa jednej ze stron.

Jakie umowy warto skonsultować z adwokatem?

Wiele umów zawiera kluczowe, wiążące zapisy dla stron. Dodatkowo mogą one docelowo obowiązywać nawet przez kilkadziesiąt lat. Takie właśnie umowy wymagają dogłębnego sprawdzenia – także z prawnikiem, na przykład z adwokatem albo z radcą prawnym.

Wśród umów, kto warto skonsultować z prawnikiem, znajdują się:

  • umowy agencyjne
  • umowy o zakazie konkurencji
  • umowy dostawy
  • umowy sprzedaży
  • umowy dystrybucyjne
  • umowy kredytowe
  • umowy o pracę
  • umowy najmu i dzierżawy

Oczywiście, jest to tylko przykładowa lista, ponieważ kancelaria prawna może pomóc w przeanalizowaniu każdego typu umowy, której zapisy budzą wątpliwości, a sygnatariusz po prostu chce mieć pewność, że jest to umowa dla niego korzystna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here