Nieznane opowiadanie Marka Hłaski wyda Instytut Mikołowski

0
Fot. Instytut Mikołowski/FB

Nieznana książka Marka Hłaski pt. „Diabły w deszczu” wkrótce ukaże się nakładem Instytutu Mikołowskiego.

Instytut Mikołowski poinformował o premierze dziś (3 grudnia) w mediach społecznościowych. IM przytacza słowa Piotra Kępińskiego, krytyka literackiego i poety:

„Publikacja nieznanej książki Marka Hłaski „Diabły w deszczu” („Devils in the rain”) to więcej niż obowiązek – to imperatyw, zwłaszcza, że prawdopodobnie mamy do czynienia z ostatnią próbą literacką autora, w której wykrystalizował się jego oryginalny styl łączący trzy tradycje nie tylko pisarskie.

(…) Nie znamy do tej pory szczegółów, ale można się domyślać, że opowiadanie „Diabły w deszczu” było przeznaczone do sfilmowania. (…) Trzeba pamiętać, że na krótko przed śmiercią pisarza Roman Polański zamówił u niego scenariusz na film. Z wyznań Hłaski (nie wiemy, czy nie przesadzonych?) wynika, że reżyser „Noża w wodzie” wystawił go do wiatru: „zostawił mnie jak psa”. Pytanie, czy chodziło o „Diabły w deszczu” trzeba byłoby skierować do samego Romana Polańskiego. Odpowiedź ciągle jest realna. (…)”

Źródło: Instytut Mikołowski/FB

„Diabły w deszczu” będą drugim wydawnictwem związanym z Markiem Hłasko (1934-1969) i naszym regionem. W 2012 r. ukazała się bowiem książka „Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski”, autorstwa Andrzeja Czyżewskiego, znanego tyskiego architekta. A. Czyżewski był ciotecznym bratem Marka Hłaski – ich matki były siostrami. Obie rodziny tuż po wojnie mieszkały we Wrocławiu, gdzie chłopcy spędzali ze sobą wiele czasu. Andrzej Czyżewski był spadkobiercą Marka Hłaski.

(J)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here