Niska emisja z aut

0
fot. ZB
Reklama

Choć główną przyczyną niskiej emisji, czyli zanieczyszczania powietrza szkodliwymi pyłami i gazami na małej wysokości (do 40 metrów), są spaliny powstające w domowych piecach, to swój udział mają w niej również zanieczyszczenia pochodzące z transportu. Chodzi głównie o samochody i inne pojazdy spalinowe.

Z raportu pt. „Niska emisja-przewodnik” Centrum Edukacji Obywatelskiej autorstwa Małgorzaty Małochleb, wynika, że najwięcej zanieczyszczeń wpuszczają do atmosfery stare modele samochodów z silnikami Diesla, ale nawet nowoczesne pojazdy spalinowe emitują zanieczyszczenia. Chodzi o ich silniki i katalizatory. Ta szkodliwa emisja jest efektem spalania paliwa i ścierania klocków hamulcowych. Nieobojętne jest też wzbijanie pyłów podczas samej jazdy. Najlepiej ograniczać się w korzystaniu z samochodu, a jeśli już z niego korzystamy, to powinniśmy to robić stosując się do wskazanych ograniczeń prędkości i używania silnika jako hamulca, nie przewożąc zbędnego bagażu, jeździć zawsze z dopompowanymi oponami.

Sytuację jeszcze bardziej komplikuje fakt, że szczególnie w większych miastach brak jest odpowiedniej ilości korytarzy tzw. regeneracji, których zadaniem jest zapewnienie wymiany powietrza. Inaczej mówiąc miasta nie są przewietrzane. Autorka raportu (dofinansowanego z NFOŚiGW) zauważa, że to wynik presji budowy nowych mieszkań i budynków usługowych. W wielu miastach wolne do tej pory tereny przyrodnicze (ciągi wzdłuż rzek, pola uprawne, lasy, parki, wolne przestrzenie) podlegają intensywnej zabudowie, ograniczając w ten sposób możliwość swobodnego przemieszczania się mas powietrza.

Niezależnie od wszystkiego powinniśmy rekompensować nasz ślad węglowy, czyli całkowitą sumę emisji dwutlenku węgla, który został wyemitowany w związku z danym działaniem. Doraźnym sposobem na taką rekompensatę, a co za tym idzie na poprawę jakości powietrza, jest – jak czytamy w raporcie CEO, sadzenie drzew, krzewów i innych roślin lub przyłączanie się bądź inicjowanie działań zmierzających do rekultywacji istniejących i powstawania nowych terenów zieleni. Warto zapamiętać, że hektar boru świerkowego zatrzymuje w ciągu roku ok. 30 ton pyłów (filtrując ponadto ok. 420 kg cząstek zanieczyszczeń), a hektar lasu bukowego – ok. 65 ton.

Reklama

Producenci zanieczyszczeń powietrza. Udział poszczególnych źródeł odpowiedzialnych za przekroczenie norm pyłu zawieszonego PM10 w Polsce; źródło: raport CEO

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj